Akil İnsan Mustafa Armağan Öcalan'ı Atatürk'e benzetti

26 Nisan 2013 Cuma 11:39

Akil İnsanlar heyetinin Marmara grubunda yer alan tarihçi Mustafa Armağan terörist başı Abdullah Öcalan'ı Atatürk'e benzetti! İşte Mustafa Armağan'ın tepki çekecek o sözleri...

Akil İnsan Mustafa Armağan Öcalan'ı Atatürk'e benzetti

Akil İnsan Mustafa Armağan Öcalan'ı Atatürk'e benzetti. Tarihçi akademisyen yazar Mustafa Armağan'a göre Abdullah Öcalan Atatürk kadar 'pragmatik bir lider'...

Vatan gazetesine konuşan Mustafa Armağan oldukça tartışma yaratacak ifadeler kullandı. Akil İnsanlar heyetinin Marmara Bölgesi grubunda yer alan Mustafa Armağan Öcalan'ı Atatürk'e benzetti.

İşte Mustafa Armağan'ın o açıklamaları:

Kuşkular var elbette. Bölüneceğiz kuşkusundan tutun da hükümet sizi başkanlık sistemini kurmak için kullanıyor iddiasına kadar pek çok kaygı mevcut.

BENCE BİR TEHLİKE YOK

Ancak bunların tek taraflı bir enformasyon akışı ve yönlendirmenin sonucu olduğunu düşünüyorum. Bu kaygıları da anlamalıyız diye düşünüyorum. Nasıl giderilebilir diye üzerinde düşünmeliyiz. Çünkü ciddiye alınacak ağırlıkta bir kesim bu görüşte. Sizin anlayacağınız, Sevr Sendromu hortlamış durumda bir kesimde. Oysa bana göre böyle bir tehlike yok. Ama olmadığını garanti edemem, çünkü ben olaya dışarıdan bakan biriyim.

Teminat verecek durumda değilim. Ne var ki, 1999'dan sonra PKK ve Apo'nun tavrının bağımsızlıktan üniter devlete doğru değiştiğini biliyoruz. Onlar da artık siyasetle halletmek istiyorlar sorunlarını. Bu açık. Lakin bu noktayı daha açık bir şekilde vurgulamaları gerekiyor yöneticilerin.

ZATEN BÖLÜNME YAŞANMIŞ DURUMDA

Bana sorarsanız asıl bu katılıkla devam edilirse bölüneceğiz. Zaten İslamiyet paydası dışında değerlerde tam bir bölünme yaşanmış durumda. Okul kitaplarında Şeyh Said'e hain diyorsunuz ama Diyarbakır'da o bir kahraman olarak görülüyor. Ruhuna Mevlit okutuluyor! Seyit Rıza'ya isyancı diyorsunuz, Tunceli'de heykelini dikiyorlar. Terörist dediklerinizin cenazeleri tıpkı buradaki şehit cenazelerindeki gibi alayişli törenlerle kaldırılıyor Yani zaten değer olarak büyük ölçüde bir ayrışma başlamış. Bu katılık devam ederse bölüneceğiz asıl. Biz diyoruz ki, gelin geç olmadan yeniden bir millet olmanın, toplumsal olarak bütünleşmenin yolunu yordamını bulalım, yoksa durum çok vahim.

ÖCALAN'I ATATÜRK'E BENZETTİ

'Türk ve Kürt kardeşlerimizin ortaklıkları aynı vatanda, aynı bayrak altında ve aynı din kapsamında yaşıyor olmalarından geliyor. Bizi birleştirecek motiv, İslamiyettir.  Bu dönemde Öcalan'ın da bu gerçeği görmüş olması benim kanaatime göre bir ilerlemedir. Dini kullanıyor mu? Yoksa samimi mi? Bilemem. Hem dini hangi siyasetçi kullanmamış ki? Atatürk mü kullanmamış? 1923 Şubatında verdiği Balıkesir hutbesinde 'Anayasamız Kur'an-ı Azimüşşan'daki emirlerdir' diyen Mustafa Kemal değil mi? Unutmayın: Öcalan da Atatürk kadar pragmatik bir lider. '

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x