AKP’li il ve ilçe yöneticisi 800 kişi hakim yapıldı!

26 Nisan 2017 Çarşamba 20:40

AKP’li il ve ilçe yöneticisi 800 kişi hakim yapıldı!

AKP'li il ve ilçe yöneticisi 800 kişi hakim yapıldı!
 AKP’nin yargıdaki kadrolaşma hedefleri kapsamında aralarında çok sayıda il ve ilçe yöneticisinin de bulunduğu 800 avukatın hakim olarak atandığı iddia ediliyor.

Adalet Bakanlığı’nın “Avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavı mülakat sonuçları” önceki gün açıklandı. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, mülakatlar sonucu çoğu il ve ilçe yöneticisi olan AKP’li sekiz yüz avukatın hakim olarak atandığını açıkladı.

“80 alan devredışı, 55 alanın tek özelliği AKP’li olması”

Adalet Bakanlığı’nın önceki gün sonuçlarını açıkladığı “Avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavı”ndaki mülakatlarda, yazılı sınavda 80’in üzerinde puan alan birçok isim elenirken, 55-60 puan alan avukatlara hakimlik yolu açıldı.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise “En büyük adaletsizlik Adalet Bakanlığı’nda yaşanıyor” diyerek şöyle konuştu:

“Yargı çevrelerinden edindiğim bilgiye göre, avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavında iç karartıcı bir tablo var. Sonuçları referandumdan sonra açıkladılar… Kadrolaşma tartışması yaşanmasın diye referandumun bitmesini beklediler. Önceki gün açıklanan mülakat ve atama sonuçları zaten kadrolaşmayı açıkça gösteriyor. Yazılı sınavda 80 puan alan avukatlar devre dışı bırakılıyor. 55-60 puan alanlar ise mülakatı geçiyor. Bu kişilerin tek özelliği ise AKP’de yöneticilik görevinde bulunmaları… AKP, kadrolarını hakim yaparak yargıyı kontrol altında tutmak istiyor.”

Yolu KHK ile açtılar

AKP’nin yargıda kadrolaşabilmek için KHK çıkararak kadrolaşma yolunu açtığını belirten Yarkadaş, “1500 hakim açığı var denilerek sınav açtılar. Ancak ne ilginçtir ki sadece 900 hakim aldılar. Bunların 800’ü de AKP’li” dedi.

Önceki gün atanan bazı isimleri de açıklayan Yarkadaş sözlerine şöyle devam etti:

“Mülakata AKP yöneticisi ve üyesi yaklaşık bin avukat giriyor. Bunların sekiz yüzü, yazılıda düşük puanlar almasına rağmen mülakatı kolaylıkla geçiyor. Aslında isimlere baktığınızda kerametlerini anlıyorsunuz. Örneğin, Kadir Nozoğlu bu isimlerden biri… Nozoğlu AKP Elazığ Merkez İlçe Başkanı… Dünden itibaren artık hakim…”

Yarkadaş tespit edebildiği diğer isimleri de sıraladı:

“Bu isimlerden biri de Behice Çavuşoğlu… Hanımefendi, AKP Giresun Kadın Kolları Başkanı… Ceyda Bozdağ, Edirne Merkez İlçe Başkanlığı yöneticisi ve AKP Edirne Milletvekili Aday Adayı… Hacer Alan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in avukatı… Ve bu gibi yüzlerce isim… AKP, mahkemeleri adeta ilçe başkanlığı haline çevirdi. Bunun acısını toplumun tamamı çekecek…”

Yorum Gönder

@name x