ALPEREN OCAKLARI MAKARIOS HEYKELİ OYUNUNU BOZDU!

23 Mayıs 2017 Salı 11:05

Akit gazetesinin Makarios heykeli dikildi yaygarasına bir cevap da Alperen Ülkü Ocaklarından...

ALPEREN OCAKLARI MAKARIOS HEYKELİ OYUNUNU BOZDU!
 Beylikdüzü Belediyesi tarafından Makarios Heykeli dikildigine dair haber ile ilgili alıntıyı bilgilerinize sunarım. Yorumsuz olarak!

“Beylikdüzü Alperen Ocaklarımızın Kültür - Sanat birimi bahse konu olan konsepti yerinde incelemiş ve şu sonuçlara varmıştır:

1) Makarios'un heykeli dikilmemiştir.

2) Makarios, internette de rahatlıkla ulaşılabilecek BM görüşmelerinden bir fotoğraf karesinin kabartmasında yer almaktadır.

3) Fotoğraf karesinde Makarios'un karşısında Rauf Denktaş'ın masaya yumruğunu vurduğu hali yer almaktadır.

4) Kabartması yapılan fotoğraf karesi Türklerin adada Rumlarla eşit haklara sahip diğer topluluk olduğunun kabul edildiği görüşmelere aittir. Ayrıca o görüşmelerde alınan kararlar 1974 Kıbrıs Barış harekâtının da uluslararası hukukî dayanağını oluşturması bakımından Makarios'un değil Türklerin bir başarısıdır.

5) Buna göre kabartmanın Makarios'u methetme, yüceltme kastı taşımasının tarihi gerçeklerle bağdaşması mümkün değildir.

6) Ayrıca kabartmanın altında "BİR TOPLULUKTAN BİR DEVLET KURDU" ibaresi açıkça yer aldığına göre bir bardak suda fırtına koparılması kısır bir siyasi polemik oluşturma gayretinden öteye geçmez.

7) Konseptin en önünde Rauf Denktaş merhumun heykeli vardır. Bahsi geçen kabartma bu heykelin solundadır.

Denktaş heykelinin sağ tarafında ise KKTC ve Tükiye bayraklarını taşıyan Türk askerlerinin kabartmaları yer almaktadır.

9) Belediyenin yaptığı tek bir heykel değil Kıbrıs ve Denktaş'ın yakın tarihimizdeki başarıyla neticelenmiş mücadelesini anlatan bir kompozisyondur.

10) Siyasetin kısır tartışmalar ve tezviratlarla yürütüldüğü ülkemizde hakkaniyet maalesef siyasî tarafgirlik nedeniyle bu mevzuda da arka planda kalmıştır.

Sonuç olarak: Bahse konu olan konseptte eleştirilecek, Türk'ü ve tarihini tehzil edecek herhangi bir husus olmamakla birlikte bunun tam aksi yönünde bir mesaja yer verilmiştir. Din, vatan, millet, tarih adına yapılan eleştirilerin tamamı sun'î ve siyasî maksatlıdır."

Osman Yıldırım

Beylikdüzü Alperen Ocakları İlçe Başkanı”Yorum Gönder

@name x