Atatürk'ün mirası Hazine'nin kasasında!

06 Kasım 2020 Cuma 10:47

CHPli Murat Emir TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmasında, Türk Tarih Kurumu ile Türk Dil Kurumu hesabındaki nakitlerin mart ayı itibariyle Hazine hesabına geçirildiğini söyledi.

Atatürk'ün mirası Hazine'nin kasasında!

Türkiye’nin kurucu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün İş Bankası’ndaki hisseleri karşılığında Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na miras olarak bıraktığı temettü gelirlerinin mart ayı itibariyle Hazine hesabına geçirildiği ortaya çıktı  Haber3'te yer alan habere göre; CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, durumu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında gündeme getirirken, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy iddiayı doğruladı.  Bloomberg, el koyulan temettü gelirin 3.7 milyon lira değerinde olduğunu bildirdi.  CHP Milletvekili temettü gelirlerin Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurulu’na yönelik olduğunu, ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hesabına yönlendirildiğini ifade etti.  “Elinizi Atatürk’ün vasiyetinden çekin” diyen Emir, “Bunlar bağımsız kurumlardır” diye konuştu.  Hesapların 20 Mart tarihi itibariyle Hazine’ye aktarıldığını doğrulayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Parası alınmıyor, tek hesapta toplanıyor” dedi. Ersoy, iki yıldır kurumlara verilmeyen nema gelirlerine ilişkin ise, “Burada haklı bir eleştiri var, en kısa sürede yasal düzenleme yapılacak” ifadesini kullandı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

tarihçi 6 ay önce yorumlandı

cumhuriyetin en temel kurumları türk tarihinin ve türk dilinin emanet edildiği iki kurum yok ediyır. çakma milliyetçi mhp uyuyor kahrolun inşaAllah

0 Kişi beğendi.