BEŞİNCİ PARTİ AKP'DENMİ MHP'DENMİ ÇIKACAKTIR?

01 Temmuz 2016 Cuma 18:50

MHP’de mahkeme kararları nedeniyle bir türlü toplanamayan olağanüstü kongrede süreç 5”inci partiye doğru gidiyor. MHP Lideri Devlet Bahçeli de, 7 Haziran seçimleri sonrası dile getirdiği, “AKP içinden 5'inci parti çıkacak” tahmininde yanıldı.

BEŞİNCİ PARTİ AKP'DENMİ MHP'DENMİ ÇIKACAKTIR?
 Ankara kulislerine göre, beşinci partinin MHP içinden çıkacağı konuşuluyor. Parti yönetimi, Başbakan Yardımcısı olan Tuğrul Türkeş'in kurduğu Büyük Türkiye Partisi ile rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun kurduğu Büyük Birlik Partisi'nin başarılı olamadığını savunarak, “Bizden ayrılarak kurulan iki partinin de sonu hüsran oldu. Üçüncü parti girişiminin de akıbeti belli” yorumunu yapıyorlar.

EN SON ÇARE

Meral Akşener cephesi ise şu ana kadar bu konuyu dile getirmekten özenle kaçındı. Akşener tüm iç hukuk yollarını deneyerek MHP'de değişim yapmaya kararlı. Ancak, sonuç alamadığı ve mağdur olduğu takdirde beşinci parti seçenek kartını da bir kenarda tutuyor.

MHP'nin içinde bulunduğu sıkıntılı süreç ile terör eylemleri yüzünden HDP'nin baraj altı riski taşıması nedeniyle, Kasım ayında erken seçime gidileceğine dönük kulisler de hızlandı. Bu senaryo gerçekleşirse sıfırdan bir siyasi partinin kurulup seçimlere kadar teşkilatlarını kurması çok zor görünüyor. Seçime katılabilmek için 81 ilin üçte birinde ve ilçelerinde teşkilat kurmak, büyük kongresini yapmak ya da TBMM’de en az 20 milletvekili ile temsil edilme şartı bulunuyor.


Meral Akşener, MHP'den ihraç edilirse ya da seçimli kongre 2017 ve ya 2018'e ertelenirse yolunu nasıl çizeceğine karar verecek. Akşener'i destekleyen grup içinde, “AKP ve Saray MHP'de değişime izin vermeyecek gözüküyor. Halkın desteğini ve rüzgarını arkamıza aldık. Bu enerji ve sinerjiyi beşinci partiye taşıyalım. Siyasete Demokrat Parti'de devam edelim” söylemleri dolaşmaya başlandı.

GRUP KURMA İDDİASI

Beşinci parti hamlesi hayata geçerse Meral Akşener'in Meclis'te beşinci grubu kuracağı da iddialar arasında. Akşener'in büyük bölümü MHP'den olmak üzere partileri ile sorun yaşayan bazı milletvekillerini de transfer ederek Meclis'te en az 20 milletvekilinden oluşan bir grup kuracağı ve Akşener milletvekili olmadığı için, Oktay Vural'ın Grup Başkanı yapılacağı konuşuluyor.

Anahtar Kelimeler MHPAKP5. PARTİ

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Milliyetci Hareket Partisi 4 yıl önce yorumlandı

A,K.P. parti degil Recep Tayyip Erdogan,daksizligi hukuksuzlugu ,adaletsizligi,kul hakki yemegi saymakla bitme.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

nk 4 yıl önce yorumlandı

mhp'den seçmen kayması olmaz. aynı filmi bbp sürecinde yaşamıştık. baştan beri söylenen o. akşener, akp'li küskünler, dyp, anap eskileri ve eski mhp vekilleri, üç beş de yenisini alıp akp yerine yeni bir parti kurma süreci başlayabilir. 2 abd b.elçisi o süreci 2014'de zaten işaret etmiştir.

0 Kişi beğendi.