BU SEFER DE BİR BAKAN ALMANYA'YA “HADDİMİZİ AŞTIK, MAKUL TEPKİ VERİN LÜTFEN“(!) DEDİ

31 Ekim 2017 Salı 08:43

Velev ki, hata yapılmış olsun. Almanya bugüne kadar hangi yaptığı yanlış için Türkiye'den özür diledi ki? Dış politikada mütekabiliyet denilen bir şey vardır. Onlar özür diliyorlar mı ki siz koca bir ulusun onurunu incitiyorsunuz? Üstelik sonrasında özür dileyeceğiniz işleri niye yapıyorsunuz? Hani siz dünyanın en şahane yöneticileriydiniz?

BU SEFER DE BİR BAKAN ALMANYA'YA 'HADDİMİZİ AŞTIK, MAKUL TEPKİ VERİN LÜTFEN'(!) DEDİ
Türk Bakanın Almanya'dan günah çıkarır gibi özür dilemesi kamuoyunu şaşırttı!

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, NTV'de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Almanya ile Türkiye'nin köklü bir dostluğu ve ticari ortaklığı bulunduğunu ve yaşanan krizin geçici olacağına inandığını dile getiren Şimşek, Türkiye'nin FETÖ ve terör örgütleriyle mücadelesinin Almanya'dan yeterince destek görmediğini söyledi.

Bu konudaki kaygıları ve hayal kırıklıklarını kendilerine ilettiklerini belirten Şimşek, "Son liste, şirket krizi, bizim tarafımızdan maksadını aşan bir talep ve yanlış iletişim kaynaklı. Bu tepkiyi daha doğru bir düzleme çekmek için epey uğraştık, Almanya'nın da bu konuda daha makul ve rasyonel tepki vermesini ümit ediyoruz" diye konuştu.

Şimşek, Almanya'nın başka konularda kaygıları bulunduğuna da değinerek, ülkelerin zaman zaman anlaşmazlıklara düşebildiğini ancak yaşananların aşılabilir sorunlar olduğunu söyledi. Şimşek, "İnşallah bunu çözeceğiz" ifadesini kullandı.

Almanya İçişleri Bakanlığı Türkiye tarafından yayınlanan teröre destek veren Alman şirketler istesinin geri çekildiğini Temmuz'da açıklamıştı. O tarihte sessiz kalındıktan sonra şimdi bir Türk Bakanın "maksadımızı aştık" ifadesi oldukça incitici bulundu. "Daha makul ve rasyonel tepki verilmesini" rica eden ifadeler ise Ulusal gururumuzu yaraladı. Her fırsatta "Eyyy Almanyaaa!" dedikten sonra muhataba  makul olma çağrısının yapılması, "ben ettim sen etme" der gibi algılandı. Bu da oldukça küçültücü... Çünkü Almanya bize çok uzun yıllardır ne haksızlıklar yaptı. Ülkemizi her seferinde bir müfdettiş edasıyla teftişe gelip Güneydoğuya gittiler, kendi ülkelerinde PKK unsurlarını beslediler. Bunlardan özür dilendi mi ki şimdi biz bu ifadelerle özür diliyoruz?

Yorum Gönder

@name x