CANİKLİ: MÜTTEFİKİMİZİN "SİLAH VERMEDİK" BEYANINA AKSİ İSPATLANMADIKÇA İNANMAK ZORUNDAYIZ!

18 Şubat 2018 Pazar 09:50

İki gün öncesine kadar ABD'ye demediğini bırakmayan hükümet çevrelerinden öyle mesajlar verilmeye başlandı ki, şaşkınlıkla izliyoruz. Türk tarafında İstihbarat hiç yokmuş gibi, ABD Dışişleri Bakanının "YPG'ye ağır silah vermedik" açıklaması fikir değiştirmeye yetti!!!

CANİKLİ: MÜTTEFİKİMİZİN "SİLAH VERMEDİK" BEYANINA AKSİ İSPATLANMADIKÇA İNANMAK ZORUNDAYIZ!
 Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile ABD Savunma Bakanı James Mattis, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında dün bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye dair Brüksel'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Canikli, özetle şunları söyledi: 

-YPG'ye silahları kimin verdiğini bilmiyoruz. Sayın Mattis, Afrin'de terörist unsurlara hiçbir silah desteği ve mühimmat sağlamadıklarını, yani PYD ve YPG'ye, Afrin'de şu anda Türkiye'ye karşı faaliyet içerisinde olan terör unsurlarına karşı Amerika Birleşik Devletleri'nin hiçbir şekilde silah, mühimmat desteği sağlamadığını ve orada kullandıkları silahların kendilerine ait olmadığını ifade etti. Aksini ortaya koymadığımız sürece müttefikimizin bu beyanına inanıyoruz. 

-PYD/YPG terör örgütüne verdikleri desteğin aynı zamanda PKK terör örgütünün güçlenmesine, palazlanmasına sebep olduğunu ve bu durumun da Türkiye için artan oranda bir ulusal güvenlik tehdidi teşkil ettiğini ifade ettik. 

-YPG'nin SDG içerisinde tamamen temizlenmesi gerektiğini, SDG bünyesinden bu yapının çıkartılmasını talep ettik

Yorum Gönder

@name x