Devlet Bahçeli'den hükümete sert Reyhanlı tepkisi

12 Mayıs 2013 Pazar 10:59

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Reyhanlı'daki patlamaların ardından yaptığı açıklamada hükümetin Suriye politikasını eleştirdi. Ayrıca MHP bugün Reyhanlı'ya 7 kişilik heyet gönderiyor.

Devlet Bahçeli'den hükümete sert Reyhanlı tepkisi

Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki çifte patlamalarla ilgili muhalefetten sert tepki geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Reyhanlı'daki patlamaların sınırlarda yaşanan vahşetin seyri bakımından ibretlik bir vaka olduğunu söyleyerek hükümetin Suriye politikasını sert sözlerle eleştirdi. Devlet Bahçeli “Reyhanlı’yı kana bulayan canilerin bulunması, azmettiricilerinin tespit edilmesi acilen sağlanmalı, benzeri hadiselerin tekrarlanmaması için tüm tedbirlerin alınması bir an önce temin edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, MHP Reyhanlı'daki patlamaların ardından olayı yerinde incelemek amacıyla 7 kişilik bir heyeti Reyhanlı'ya gönderiyor.

Devlet Bahçeli, ebediyete intikal eden vatandaşlara Allah’tan rahmet, ailelerine ve Reyhanlılı vatandaşlara başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi. Bahçeli açıklamasına şöyle devam etti: “Ülkemiz AKP ile birlikte, belirsizliğin, bilinmezliğin ve bunalımın her türüne sahne olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik hakları çiğnenmekte ve kontrolsüz gelişmeler peşi sıra cereyan etmektedir. Özellikle sınır güvenliğimiz alt üst olmuş durumdadır. Gerek bölücü terör örgütü militanlarının sözde geri çekilmesi sürecinde yaşanan pespayelikler, gerekse de Suriye politikasından kaynaklanan yanlış ve ihmaller sınırlarımızı anlamsızlığa ve şaibelere terk etmiş bulunmaktadır. Bu gelişmeler hukuksuzluğun, kural tanımazlığın ve acziyetin iktidar zihniyetini nasıl tesir ve kontrol altına aldığını göstermesi bakımından oldukça kayda değerdir. Bir tarafta eli silahlı ve kanlı PKK militanları sınırlarımızda at koştururken, diğer yanda Suriye menşeli provokasyon ve saldırılar gittikçe artış göstermektedir. Bu itibarla, Türkiye maalesef ağır bir sürece kıstırılmış ve hareketsiz bırakılmıştır.”

SINIR BÖLGELERİNDE YAŞAYANLAR KORKU VE PANİK İÇİNDE

Sınır bölgelerinde yaşayanların korku ve panik içinde olduğunu söyleyen Bahçeli, şöyle devam etti: “11 Şubat 2013 günü, Cilvegözü sınır kapısında yaşanan bombalı saldırıdan sonra şimdi de bu olayın vuku bulması sınır hattımızın tesadüflere, saldırganların keyfine bırakıldığına dair çok güçlü bir karine teşkil etmiştir. Sınır bölgelerimizde yaşayan kardeşlerimiz korku ve panik içindedir. Suriye’den gelen sığınmacıların neden olduğu olayların ve taraf oldukları anlaşmazlıkların hacminde gözle görülür bir yükseliş söz konusudur. Nitekim sınır il ve ilçelerimizdeki gerginlik hızla tırmanmakta, kavga ve şiddet ortamı her geçen gün genişlemektedir. Hükümetin, küresel hesap ve planların hizmetine olacak şekilde tercih ettiği Suriye politikası vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini zedelemekte, hırpalamakta ve heba etmektedir. Başbakan Erdoğan’ın, Esed’e yönelik nefret söylemi, Şam yönetimini hedefine alan tahrikleri ülkemize saldırı ve kışkırtma olarak geri dönmektedir. Tüm gelişmeler göstermiştir ki Türkiye, sınırlarından kaynaklanan çok ciddi bir tehdidin altındadır.”

"MUHALİFLERE YARDIMLAR YANGININ SINIRLARIMIZA DOĞRU YAYILMASINA ZEMİN HAZIRLADI"

Suriyeli muhaliflere verilen imtiyazlar, yapılan yardımlar ve sağlanan desteğin komşu coğrafyalardaki yangının sınırlara doğru yayılmasına müsait bir zemin açtığını ifade eden Bahçeli, “Başbakan Erdoğan’ın Suriye’yi kapsamına alan savaş dili, ABD’nin dikkatini çekmek maksadıyla uçuşa yasak bölge oluşturma teklifi ve Şam yönetimine gözdağı veren konuşmaları ülkemizi kirli ve kanlı bir girdaba sevk etmiştir.” dedi.

MHP REYHANLI'YA HEYET GÖNDERİYOR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, patlamaların meydana geldiği Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde incelemelerde bulunmak üzere 7 kişilik heyet görevlendirdi. Heyet, bugün Hatay'a gidecek.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, Reyhanlı'daki patlamaların, ülkede derin infiale yol açtığını belirterek, hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine, yakınlarına, Reyhanlı halkına ve millete başsağlığı, yaralılara acil şifa diledi. 

MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin, Reyhanlı'da incelemelerde bulunmak üzere bir heyet görevlendirdiğini bildiren Yalçın, kendisinin başkanlığında kurulan heyette, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin, Hatay İl Başkanı Adnan Aktaş, Gaziantep İl Başkanı Mustafa Erzin, Osmaniye İl Başkanı Fahri Kuyulu ve Kilis İl Başkanı Mehmet Ali Özkaraca'nın bulunduğunu belirtti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x