Devlet Bahçeli'den Kutlu Doğum Haftası'nda ırkçılık mesajı

14 Nisan 2013 Pazar 10:01

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kutlu Doğum Haftası etkinliğinde yaptığı konuşmada sert ırkçılık mesajları verdi. Devlet Bahçeli, ırkın ırka üstünlüğü olmadığını söyledi.

Devlet Bahçeli'den Kutlu Doğum Haftası'nda ırkçılık mesajı

 Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Ankara'da düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliği 3 lideri bir araya getirdi. Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, uzun bir aranın ardından ilk kez yanyana geldi.

Etkinlikte bir konuşma yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den Kutlu Doğum Haftası'nda ırkçılık mesajı geldi. Devlet Bahçeli, insanın insana derisinin rengi nedeniyle bir üstünlüğünün olamayacağını kaydederek, "Yüce Rabbimiz'in yanında üstünlük derimizin rengine, kökenimizin ne olduğuna, nerede doğduğumuza ve nereli olduğumuza göre tayin edilmemiştir. Biliyoruz ki, üstünlük ırka, mezhebe, soya göre belirlenmemiştir. Yine üstünlük sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal avantajlara göre şekillenmemiş, üstünlüğün sınırları bunlara göre çizilmemiştir. Yüce dergahta en değerli olanımız, Rabbimize karşı gelmekten en çok sakınanımızdır. Bu itibarla kutlu dinimiz İslam'ın özünde kardeşlik, gerçek anlamıyla barış ve huzur içinde birlikte yaşama ülküsü vardır" dedi.

'DOĞRU OLUNUZ' SÖZÜ TAM OLARAK ANLAŞILAMAMIŞTIR

Hz. Muhammed'in insanlara bıraktığı ahlaki öğütlerin anlaşılamadığını ifade eden Devlet Bahçeli şunları söyledi: "Nitekim 'Doğru olunuz; doğruluğa yöneliniz' sözüyle, asırlar öncesinden insanlığa yüksek bir ahlak dersi vermiş, ne hazindir ki bu mana dolu sesleniş hala tam olarak anlaşılamamıştır. Elbette bu sözden ibret alınması ve hayatımıza da yön vermesi gerekirken, ısrarla kayıtsızlık gösterilmesi ve üstelik bu saplantının bazı kesimlerde zuhur etmesi kabul edilemeyecek bir hal olarak karşımızdadır. İkiyüzlülük, sahtekârlık, talan, kayırmacılık, yetim hakkının gaspı ve hırsızlık gibi kötülükler; O'nun, Yüce Allah'ın izni ve yardımıyla inşa ettiği manevi surlara çarpmış ve etkisiz bir hale gelmiştir."rk ya da mezhep farkı nedeniyle insanın başka bir insana üstünlüğü olamayacağını belirten Bahçeli, "Aziz Peygamberimizin doğumunun üzerinden geçen yaklaşık 14,5 asra rağmen, sözleri, tavsiyeleri, yaşayış ve hayatı algılama biçimi hepimiz için çok önemli öğütler içermektedir. Ve İslam âleminin, içine düştüğü istikrarsızlık sarmalından ancak yanı başında duran kutlu rehberi doğru yorumlayarak çıkabileceği kuşkusuzdur" diye konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x