Devlet sanatçısı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca vefat etti

23 Aralık 2021 Perşembe 12:56

Klasik Türk müziği sanatçısı, icracı ve bestekar Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, 95 yaşında hayatını kaybetti. Aynı zamanda doktor olan sanatçı, 95 yıllık ömrüne 652 beste ile 256 ödül sığdırmıştı. Türk Milleti'nin ve Türk musikisinin başı sağolsun. Allah gani gani rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.

Devlet sanatçısı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca vefat etti

TRT Müzik Koordinatörü Kenan Bölükbaş, usta sanatçı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca'nın vefatını sosyal medya hesabından, "Sanatkar, icracı, bestekar Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, bugün hayata gözlerini yumdu. Allah rahmet eylesin." ifadeleriyle duyurdu.
Devlet sanatçısı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca vefat etti

Cumhurbaşkanlığı klasik Türk müziği ses sanatçısı İbrahim Suat Erbay da "Türk müziğinin bir devri daha bitti. Türk musikisinin önde gelen fem-i muhsinlerinden Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça hocamızın irtihal haberini aldım. Sevenlerine baş sağlığı diliyorum." dedi.

Ankara Devlet Türk Müziği Korosu da Twitter hesabından, "Türk Müziğinin en önemli besteci, ses sanatçısı, duayen hocası Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça hocamız hakkın rahmetine kavuşmuştur." açıklamasını yaptı.

ALAEDDİN YAVAŞÇA HAKKINDA

Tam adı Mehmet Alaeddin olan sanatçı, bestekar ve tıp doktoru Yavaşça, 1 Mart 1926'da Kilis'te dünyaya geldi.

"Artık bu solan bahçede bülbüllere yer yok/Bir yer ki, sevenler, sevilenlerden haber yok/Bezminde kadeh kırdığımız sevgililer yok/Bir yer ki, sevenler, sevilenlerden haber yok" sözlerinin bestecisi usta sanatçı, 95 yıllık ömrüne 652 beste ile 256 ödül sığdırdı.

Yavaşca'nın naaşı, Fatih Camisi'nde öğle vaktinde kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek.


Yorum Gönder

@name x