EFKAN ALA: TEK BİR ŞEYİMİZ VAR DEVLETİN YAPISINI DEĞİŞTİRMEK

17 Eylül 2014 Çarşamba 16:23

İçişleri Bakanı Efkan Ala, AKP Hükümeti'nin asıl niyetini deşifre etti.

EFKAN ALA: TEK BİR ŞEYİMİZ VAR DEVLETİN YAPISINI DEĞİŞTİRMEK

 İçişleri Bakanı Efkan Ala, Anayasal kurumların başında bulunan zihniyet yapısının bir an önce değişmesi gerektiğini söyledi. "1940 ve 50'lerde pozitivist eğitim almış bazı insanların zihinsel kodları oraya ait, halen aynı adamlar iş başında." ifadelerini kullanan Bakan Ala, mevcut anayasal düzenin düzen olmadığını belirtti.

Ala, "Bunları bekliyoruz ki emekli olsunlar da başkaları gelsin. Başkanları geldiği zaman da yine sizin yerinize yeni nesil gelecek ve o gelenler engel kalmış olacak. Bu anayasal düzen düzen değil. Devletin temel kurumları belirlenmiş, neden temel kurumsa, oralara gelenler hep geç kalmış olacaklar." dedi.

Bakan Efkan Ala, Ankara Sanayi Odası tarafından düzenlenen 21. ASO Gündem Toplantısı'na katıldı. Ankaralı sanayici ve işadamlarına seslenen Ala, Türkiye'nin yeni bir anayasa ile yoluna devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Bugünkü anayasal kurumların zihniyetinin eskidiğine işaret eden Bakan Ala, "1940 ve 50'lerde pozitivist eğitim almış bazı insanların zihinsel kodları oraya ait, halen aynı adamlar iş başında. Aynı zihniyet yapısı anayasal kurumlarda iş başında. Bunları bekliyoruz ki emekli olsunlar da başkaları gelsin. Başkanları geldiği zaman da yine sizin yerinize yeni nesil gelecek ve o gelenler engel kalmış olacak. Bu anayasal düzen düzen değil. Devletin temel kurumları belirlenmiş, neden temel kurumsa, oralara gelenler hep geç kalmış olacaklar. Sizin işlerinize yürütecek yeni girişimcilerden bile geç kalmış olacak. Onların zihinleriyle aynı paralelde düşünemeyecek. Bu bize maliyet olarak dönecek." ifadelerini kullandı.

Yeni anayasa konusunda Türkiye'nin yeni bir düzene geçmesi gerektiğini işaret eden Bakan Ala şöyle devam etti: "Tek bir şeyimiz var. Devlet yapısını değiştirmek, dönüştürmek ve bize uygun hale, millete uygun hale getirmek. Milleti mi uygun hale getireceğiz? İşimiz belli. Milleti bir yere gönderemeyeceğimize göre bir yerden millet de getiremeyeceğimize göre milletin arzu ve isteklerine uygun bir düzen kuracağız. Burada da muhalefet partileriyle birlikte hareket ederek bir iklim oluşturalım. Biz Türkiye olarak yeni bir anayasayı bütün siyasetten istiyoruz."

Darbe dönemlerinden kalan anayasanın değişmesi için siyasi partilerin de buna destek vermesi gerektiğini söyleyen Ala, "Gelişen demokrasi ve ekonomimizi yeni bir anayasal düzenle artık geri dönülmez biçimde garanti altına almalıyız. En önemli hedefimiz bu olmalı. Bugüne kadarki düzeni 1960'da mantığı kurgulanmış, 1970'de bazı yanlışlıklar verilerek geri alınmış, 1980'de tamamen yenilenmiş, bir darbe hukuku içerisinde iş yapmaya çalışıyoruz. Türkiye'nin siyasi istikrarından daha kıymetli bir değeri yok." açıklamalarında bulundu.

Zaman
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x