ERDOĞAN IŞİD'E NEDEN BİRŞEY DEMİYOR ?

29 Haziran 2015 Pazartesi 08:06

Ahmet Hakan, Suriye sınırındaki Kürt yapılanmasına çok sert tepki gösteren Erdoğan'ın aynı sınırda olan IŞİD'e bir tepki göstermediğini yazdı.

ERDOĞAN IŞİD'E NEDEN BİRŞEY DEMİYOR ?

 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye Kürtlerini hedef alan sert açıklamalarını yorumlayan Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, aynı tepkinin IŞİD için gösterilmediğini yazdı. Türkiye sınırındaki Kürt yapılanmasına çok sert tepki gösteren Erdoğan'ın aynı sınırda olan IŞİD'e bir tepki göstermediğini vurgulayan Ahmet Hakan "Peki bu durumda Kürtler, "IŞİD'e var da bize yok mu" demesin de ne desin?" diye sordu. Benzer tepkilerin daha önce Irak'taki Kürt bölgesi gösterildiğini hatırlatan Hakan, "bugünün egemeni olan Cumhurbaşkanımız... Suriye'nin kuzeyinde bayrak çeken, sınır kapılarını ele geçiren, devletçik kuran "IŞİD" adlı örgüt için hiçbir zaman "Suriye'nin kuzeyinde devlet kurmaya çalışan IŞİD'e sesleniyorum: Türkiye bedeli ne olursa olsun buna karşı gerekeni yapar" demedi. Bu cümleyi kurmak, ancak Kürtler söz konusu olduğunda aklına gelebildi." diye yazdı.

İşte Hakan'ın yazısındaki ilgili bölüm:

Askeri vesayet döneminde generaller, televizyon ve gazetelerden rica ederlerdi:
"Lütfen Kuzey Irak demeyin... Bu ifade yerleşirse... 'Kuzey Irak' diye ayrı bir devlet olduğu algısı ortaya çıkar... 'Irak'ın kuzeyi' deyin... Böyle derseniz algıyı düzeltmiş olursunuz".
Türkiye medyası, güçlülerin ricasını hiçbir zaman kırmazdı. Öyle de oldu. "Kuzey Irak" denmedi. "Irak'ın kuzeyi" dendi. Ama sonuç değişmedi. Kuzey Irak'ta ayrı bir devlet ortaya çıktı.
90'ların egemenlerinin yaptığının aynısını tekrarlıyor Cumhurbaşkanı Erdoğan... O da "Kuzey Suriye" demiyor, "Rojava" falan akla gelmesin diye... "Suriye'nin kuzeyi" diyor. Hata olmasın diye de ekliyor: "Türkiye'nin güneyi".
Fakat Cumhurbaşkanı'nın 90'ların egemenlerinden bir farkı var. 90'ların egemenleri... Irak'ın kuzeyinde sadece Kürt devletine değil, her türlü oluşuma karşı çıkarlardı. Oysa bugünün egemeni olan Cumhurbaşkanımız... Suriye'nin kuzeyinde bayrak çeken, sınır kapılarını ele geçiren, devletçik kuran "IŞİD" adlı örgüt için hiçbir zaman "Suriye'nin kuzeyinde devlet kurmaya çalışan IŞİD'e sesleniyorum: Türkiye bedeli ne olursa olsun buna karşı gerekeni yapar" demedi. Bu cümleyi kurmak, ancak Kürtler söz konusu olduğunda aklına gelebildi.
Peki bu durumda Kürtler, "IŞİD'e var da bize yok mu" demesin de ne desin?" 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x