ESKİ İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRÜNDEN ŞOK AÇIKLAMA!

19 Mayıs 2016 Perşembe 16:25

İstanbul Eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, tanık sıfatıyla ifade verdiği "Selam-Tevhid Kumpas" duruşmasında, "Kendimi kandırılmış bir polis müdürü olarak görüyorum" dedi.

ESKİ İSTANBUL EMNİYET MÜDÜRÜNDEN ŞOK AÇIKLAMA!
 İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde yasa dışı dinlemelerin yapıldığı, Emniyet - adliye ekseninde daha sonra pek çok soruşturmaya konu olan faaliyetlerin yürüdüğü dönemde İstanbul Emniyet Müdürü olan Hüseyin Çapkın, "Selâm-Tevhid kumpas soruşturması" kapsamında "tanık" sıfatıyla ifade verdi.


"Selam-Tevhid"in esasen başka amaçlar için düzenlenmiş düzmece bir soruşturma olduğu iddiasıyla bir "kumpas" soruşturması açılmıştı. Aljazeera’den Selahattin Günday’ın haberine göre; eski Emniyet Müdürü Çapkın bu ikinci soruşturma kapsamında ifade verdi.


"KANDIRILMIŞ POLİS MÜDÜRÜYÜM"


Hüseyin Çapkın ifadesinde, "Yaklaşık 30 yıl İl Emniyet Müdürü olarak görev yaptım. Emniyet müdürünün haberi olmadan soruşturma başlatma ve operasyon yapma olaylarına ilk kez şahit oluyorum" dedi.


Türkiye tarihinde daha önce böyle bir durumun gerçekleşmediğini ifade eden Çapkın, "Bugüne kadar olanları, basında ve kamuoyunda tartışılanları gördüğümde maalesef kendimi kandırılmış bir polis müdürü olarak görüyorum" ifadelerini kullandı.


"SELÂM-TEVHİD SORUŞTURMASINDAN HABERİM OLMADI"


"Selâm-Tevhid" soruşturmasının başladığı tarih olan 2010’da İstanbul Emniyet Müdürü olarak görev yaptığını belirten eski Vali Hüseyin Çapkın, dinleme ve izleme kararlarının hiçbir zaman Emniyet müdürünün önüne gelmediğini söyledi.


"HABERİM OLSAYDI ENGELLERDİM"


Soruşturmanın hiçbir aşamasında bilgilendirilmediğini ve dosyanın 17 Aralık döneminde adliyeye intikâl ettirildiğinden haberi olmadığını ifade eden Çapkın, "Eğer başka bir amaçla ve hukuk dışı bir şekilde ülke menfaatlerine aykırı dinlemelerin yapıldığından haberim olsaydı veya ilgili birim sorumluları bana bu konuyla ilgili bilgi verseydi, hukuken ve yasal çerçevede derhâl müdahale eder ve bu durumu engellerdim. Devlet adamı ve sorumlu mevkideki makam sahibi olarak böyle bir şeye asla müsade etmezdim. 43 yıllık devlet adamı olarak bunun yasal yol ve yönteminin kesinlikle bu olmayacağını belirterek duruma müdahale ederdim ve durumdan silsile halindeki yetkili amirlerimi haberdar ederdim" diye ifade verdi.


Dönemin emniyet müdürü olan Hüseyin Çapkın, 17-25 Aralık soruşturmaları ile ilgili de tanık olarak dinlenilmişti. Çapkın, bu soruşturmalardan da haberinin olmadığını söylemişti.

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

HARBIMI 4 yıl önce yorumlandı

hükümetler hiç bir dini cemaate devlet kurumların da yapılanmalarına izin vermemeli

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Dadaş 4 yıl önce yorumlandı

ne kumpası ergenekonda var selam tevhidde, fetullahı sevmem ama bütün örgütler var pkk yı bizzat akp palazlandırdı, erdoağn arınç itiraf ediyorlar. kumpas nerede peki. tsk yıllardır toplu şehidler veriyor hiç birinin sorumlusu ortada yok. hala 33 erin nasıl şehid edildiği eşref bitlis paşanın ve özel kuvvetlerin düşen uçaklarının sorumluları ortada yok. bütün pisliklerin üzeri kapatıldığı yetmiyor gibi birde kumpas diyip temize çıkıyorlar

0 Kişi beğendi.