GÜMÜŞHANE ARZULAR KABAKÖY SAKİNLERİ VE YİTİRMEZ KÖYLÜLERİME YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDERİZ!

24 Temmuz 2020 Cuma 11:49

Gümüşhane Arzular Kabaköy Beldesi ve Yitirmez köyümüz sakinleri ile son günlerde yapılan tartışma yayla gerçeğimizin anlaşılmasına çok büyük pozitif katkı yapmıştır. Konu büyük oranda anlaşılmış olup, herkes hakkını, hukukunu ve sınırlarını bir kez daha öğrenmiştir. Meydana getirilmek istenen fiili durumu ne mezardaki dedemiz nede beşikteki bebeğimiz asla kabul etmez ve hiç kimse etmeyecektir.

GÜMÜŞHANE ARZULAR KABAKÖY SAKİNLERİ VE YİTİRMEZ KÖYLÜLERİME YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDERİZ!
Gümüşhane Arzular Kabaköy Beldesi ve Yitirmez köyümüz sakinleri ile son günlerde yapılan tartışma yayla gerçeğimizin anlaşılmasına çok büyük pozitif katkı yapmıştır. Konu büyük oranda anlaşılmış olup, herkes hakkını, hukukunu ve sınırlarını bir kez daha öğrenmiştir. Meydana getirilmek istenen fiili durumu ne mezardaki dedemiz nede beşikteki bebeğimiz asla kabul etmez ve hiç kimse etmeyecektir.

AKREPLİĞE SOYUNMANIN KİMSEYE FAYDASI YOK

O yaylalar kıyamete kadar devletimizin, zilyetlik yayla hakları ise bölge sakini insanlarımızındır. Oradaki tüzel kişiliklere sığınarak imtiyaz talebini ne dün kabul ettik nede bugün kabul etmiyoruz. O yaylalarda birlikte hayvancılık yapmaya sonsuza kadar inşallah devam edeceğiz. Oralardaki tapulu yerlerin dün parasını vererek alanlar, otunu biçerek merasını otlatarak yıllarca hayvancılık yaptı. Yani dün birileri tapusunu verecek başka birisi otlatacak. Yok öyle yağma! Oralar dün de otlak ve meramızdı bugün de yarın da böyle olacaktır. Yıllarca o dağlarda Kabaköy’ün yaylasında hayvan otlattım. Nerede su var göze var mağara var onu bilirim. Aranızda hiç Köşe taşı çamuru ile koyun kuzu boyayan var mı? Gelsinler, hangi kelif kime ait onlara göstereyim. O kelifleri sahipleri adına kadastro çalışmasında atlayanlar, çok ağır vebal altındadır. İnsanların ilgisizliği, kaderin mecbur ettiği gurbet o viran olan yaylamızı, keliflerimizi ve hatıralarımızı asla unuttuğumuz anlamına gelmez. Orası bizim zirvelere yolculuk adresimiz, evlat ve torunlarımıza hatıralarımızın adresidir. Oralara sahip olmanın bedelini çok ağır ödedik. Atatürk’ün silah arkadaşı dedem Bursa’da, Trakya’da tarla almadı. Karagodil’de tapulu otlak ve hayvan yaymak İçin yayla zilyetliği aldı. Bu durumu, torunları olan bizlere çok göreni, vicdanlar mahkum eder. Bizden başka oralara kim ilgi gösterir? Yanlış hesap Bağdat’tan döner. Oralar ağlama değil gülme diyarımız olmalıdır. Oralar Kabaköy Arzular ve Yitirmez sakini herkese yeter. Köylülük, akrabalık yaparken akrepliğe soyunmanın hiç kimseye faydası yoktur.

HERKESE HAKKIM HELAL OLSUN

Bölgenin tarım ve hayvancılığa yeniden katkısı eski ve ihtişamlı yayla günlerimizin geri gelmesi konusunda gösterilen her türlü duyarlılığa yürekten teşekkür ediyoruz. Maksadımız gönül kırmak veya insan incitmek değildir. Hiç kimseyi üzmek, hakkını yemek asla değildir. Orada hiç kimsenin kimseye haksızlık yapmasına gönlümüz razı olmaz. Komşuluk, akrabalık, hemşerilik hukukumuzun korunması yüceltilmesi esastır. Boş konuşan kolpacı, karavana atan tutana fırsat vermemeliyiz. Kişilik zaafiyeti olan, haset, kin, husumet marazına yakalanmış olanlara asla geçit vermemeliyiz. Dağların ardındaki ufkun ötesini gören, geleceği dostluk kardeşlik muhabbet üzerine kuranlara selam olsun. Bu bilgilendirme, gerçekle yüzleşme buluşma sürecinde üzdüğüm kırdığım kimse varsa helalleşelim ve eğer benim hakkım varsa helal olsun. Bu yıl ve ilerleyen yıllarda eşsiz flora diyarı yaylalarımızda hayvancılık yapmaya devam edeceğiz. Yaylalarda yeni hatıralar oluşturmaya devam edeceğiz. Yıllarca Gümüşhane Valiliği izniyle derneklerimiz yayla şenliği yaptı. Önümüzdeki yıllarda da devam edeceğiz. Önümüzdeki yıl hayvanlarımızla tekrar yaylaya çıkacağız İnşallah. Başta Arzular Kabaköy Belediye Başkanı Çetin Rıza Tanış bey, belde muhtarları ve Yitirmez köyü muhtarımıza ilgi, destek hizmet ve anlayışlarından dolayı teşekkür ederiz. Yayla tartışmamıza katkı yapan, yorum yapan, ilgilenen demokratik duyarlılık ve karşılıklı anlayış gösteren herkese yürekten teşekkür ederiz.

SABRİ ŞENEL / 24.7.2020

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Sabri Şenel 5 ay önce yorumlandı

BU ŞİİRİ KÖYDE ÇİFTİNİ ÇUBUĞUNU BIRAKIP BÜYÜK KENTLERDE DAHA RAHAT BİR HAYAT SÜRERİM DÜŞÜNCESİYLE GÖÇ EDEN FAKAT ARADIĞINI HİÇTE BURALARDA BULAMAYIP BÜYÜK SIKINTILARLA KARŞILAŞAN ASLINDA KÖYLERİNDEKİ HAYATIN DAHA GÜZEL OLDUĞUNU KÖYLERİN DE ARTIK BİRER ŞEHİR KONUMUNA GELDİĞİNİ ANLATABİLMEK MAKSADIYLA VE KÖYLERDEN ŞEHİRLERE GÖÇ EDEN KARDEŞLERİMİZİN DURUMLARINI DA GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK YAZDIĞIM AYDINLATICI BİR ŞİİRDİR. KÖYÜNE DÖN Adın oldu orta direk, Şehir senin ne ne gerek, Seni bekler koca merek, Köyüne dön Mehmet emmi. Hormonlu et yemeyelim, Düşmana dost demeyelim, Dışa döviz vermeyelim, Köyüne dön Ahmet emmi. Domuz eti bize haram, İlaç yok ki yaran saram, Yalvarırım kurban olam, Köyüne dön Hasan emmi. Suyu temiz havası bol, Kendi kölen efendin ol, Senin için tek çıkar yol, Köyüne dön Ali emmi Gecekonduda durulmaz, Halin hatırın sorulmaz, Yaraların hiç sarılmaz, Köyüne dön Musa emmi. Kara tarlan kara saban, Köyde garip kaldı yaban, Çayırda çürüdü tırpan, Köyüne dön İsa emmi. Ezilip kafa yormadan, Duman bacayı sarmadan, Sana diyorum durmadan, Köyüne dön Mahmut emmi. Kuru soğan kuru ekmek, Sana haram sıcak yemek, İçimden geliyor demek, Köyüne dön Yakup emmi. Bir merkebin bir atın var, Kendi yaranı kendin sar, El açıp Allah(c.c.)’ya yalvar, Köyüne dön Mevlüt Emmi. Köyünden şehire geldin, Biraz rahat edem dedin, Orda da kazığı yedin, Köyüne dön Osman emmi. Durumun gerçekten beter, Şehir seni zora iter, Bir çift öküz sana yeter, Köyüne dön Salih emmi. Üret yağını etini, İnek besle yap sütünü, Hemencek al biletini, Köyüne dön Bayram emmi. Köyüne dön yap ziraat, Kendi işinde ol rahat, Asla durmadan bir saat, Köyüne dön Şaban emmi. Kölelikle hayat olmaz, Kimse selamını almaz, Şehirler de böyle kalmaz, Köyüne dön Temel emmi, Sen çalış ki bolluk olsun, Ambarlar buğdayla dolsun, Şehir süslülere kalsın, Köyüne dön Kerim emmi. Şehir seni derde koyar, Düzenbazlar gözün oyar, Karnın ancak köyde doyar, Köyüne dön Sefer emmi. Ekmek oldu üç yüz lira, Ceplerde kalmadı para, Kendine başka iş ara, Köyüne dön Kadir emmi. Yol yapıldı suyu geldi, Elektriği de verildi, Köylerin de yüzü güldü, Köyüne dön Veysel emmi. Bir gün olup döneceksin, Köyde sefa süreceksin, Sen bana hak vereceksin, Köyüne dön Recep emmi. İsmail’em köy durağım, Ben şehirlerden ırağım, Yazarken durdu parmağım, Köyüne dön Muhlis emmi. İSMAİL TAŞCI BERLİN 27.05.1987 NOT: MEREK=SAMANLIK

0 Kişi beğendi.