İlker Başbuğ hakkındaki suçlamalara isyan etti

19 Mart 2013 Salı 09:28

Ergenekon Davası savcısının ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istediği eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkındaki suçlamalara isyan etti.

İlker Başbuğ hakkındaki suçlamalara isyan etti

 4 yıldır devam eden Ergenekon Davası’nda sona gelindi. Savcı mütalaasını açıklarken 64 isme ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini istedi.

Ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen isimlerden biri de eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ. İlker Başbuğ mütalaanın açıklanmasından önce yaptığı açıklamada hakkındaki suçlamalara isyan etti. İlker Başbuğ“Bu suçlama onuruma dokunuyor” ifadesini kullandı.

Silivri Cezaevi’nde mütalaanın okunması öncesi İlker Başbuğ Erzurum Baro Başkanı Faruk Terzioğlu ile görüştü. Faruk Terzioğlu, Başbuğ ile mütalaanın açıklandığı saatlerde yaptığı görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada, Başbuğ'un hakkındaki suçlamalarla ilgili olarak, "Bu suçlama onuruma dokunuyor. Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin 26. Genelkurmay Başkanıyım. Böyle bir silahlı terör örgütü üyeliğiyle suçlanmak trajikomik bir durum. Hakkımızda verilecek kararı biliyorum. Takdiri Türk milletine bırakıyorum. Bunun içinde savunma yapmayacağım" dediğini belirtti.

HAYATIMDA HİÇ HUKUKSUZ DAVRANMADIM

Baro Başkanı Faruk Terzioğlu, emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un, "Hayatımda hiç hukuksuz davranmadım. Demokrasiye olan bağlılığım da ortadadır" dediğini vurguladı. Terzioğlu, "Sayın Başbuğ, hayatının son 20 yılını terörle mücadele ile geçirdiğini ifade etti. Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı ve Genelkurmay Başkanı olduğu yıllarda da, birilerinin düşündüğü ve iddia ettiği şekilde değil, bütün maddi ve manevi varlığını ortaya koyarak, ülkemizin başına bela edilen terör sorununun ortadan kaldırılması için çalıştığını anlattı.

BANA TERÖR ÖRGÜTÜ YÖNETİCİSİ DİYENLERE ŞAŞARIM

Bu çalışmalarına da çok kişinin tanıklık ettiğini belirten Sayın Başbuğ, 'Şimdi bana terör örgütü yöneticisi diyenlere şaşarım' dedi. Hakkındaki suçlamaların onuruna dokunduğunu ve sindiremediğini de vurgulayan Başbuğ, bu nedenle mahkemede savunma yapmayacağını söyledi"diye konuştu.

Terzioğlu, Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un sağlığının iyi moralinin de yerinde olduğunu belirtti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x