İmralı'ya savunma kalkanı !

17 Nisan 2013 Çarşamba 10:19

Bebek katili Abdullah Öcalan'ın güvenliği için İmralı Adası savunma kalkanıyla sarılacak...

İmralı'ya savunma kalkanı !

Terörist başı Abdullah Öcalan'ın hükümlü bulunduğu İmralı Adası'na ileri teknoloji ürünü savunma kalkanı kurulacağı iddia edildi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Aselsan arasında imzalanan sözleşmeyle, İmralı adasına radar sistemleri, elektro optik kameralar ve kızılötesi görüntüleme sistemleri kurulacak.

Zaman gazetesinden Emre Soncan’ın haberine göre sistem genel itibarıyla deniz vasıtalarının tespit, teşhis, tanımlama ve izlenmesine yönelik fonksiyonları ile ‘tanımlanmış deniz resmi’nin oluşturulmasını sağlıyor.

Kayıt, yeniden oynatma, simülasyon tabanlı eğitim gibi yetenekleri de bünyesinde bulunduruyor. İmralı’ya yerleştirilecek radar, elektro optik kameralar ve kızılötesi görüntüleme sistemleri sayesinde, adaya yaklaşan deniz araçları kilometrelerce öteden görüntülenecek.

Ayrıca denizin altından herhangi bir düşman unsur yaklaşması halinde de sistem alarm verecek. Kameralarda gece görüş özelliği de olacak. Böylece adanın etrafının 24 saat kesintisiz bir biçimde izlenmesi sağlanacak.

İmralı’da 500 civarında güvenlik görevlisi bulunuyor. Adada güvenliği, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü personeli, asker, polis ve jandarma birlikte sağlıyor. Cep telefonlarının kullanılmadığı adada görevliler, yakınlarıyla ankesörlü telefonla iletişim kuruyor. İmralı’da sadece ada komutanının odasında sabit telefon olduğu kaydediliyor. Adada silahlı nöbetçilerin yanı sıra köpekli yaya devriyeleri de görev yapıyor. Ayrıca adanın etrafında Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı gemiler de düzenli olarak devriye geziyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x