İŞTE IŞİD'İN KÜRTLERDEN NEFRET ETME SEBEBİ

23 Eylül 2014 Salı 10:55

IŞİD'in Kürtlere olan nefretini körükledi....

İŞTE IŞİD'İN KÜRTLERDEN NEFRET ETME SEBEBİ

 Suriye Kürt Ulusal Konseyi Üyesi Hüseyin:  "IŞİD'in Irak'ın  Musul kentini kontrol altına aldığı sırada ele geçirdiği ağır silahlar,  ilerlemesinin başlıca sebebi. IKBY'de ilerlemesi üzerine oluşturulan uluslararası koalisyon, IŞİD'in Kürtlere olan nefretini körükledi.

 
Suriye Kürt Ulusal Konseyi üyesi Goman Hüseyin,  IŞİD'in Halep kentinin kuzeyindeki Kobani'de ilerleyişine ilişkin, "IŞİD'in  Irak'ın Musul kentini kontrol altına aldığı sırada ele geçirdiği ağır silahlar,  ilerlemesinin başlıca sebebi" dedi. 
 
      Demokratik Birlik Partisinin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma  Birlikleri (YPG) güçleri arasındaki çatışmaların ardından IŞİD'in bölgede hızla  ilerlemesi dikkati çekiyor. 
 
      Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) bünyesinde  yer alan Suriye Kürt Ulusal Konseyi'nin üyesi Hüseyin, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, IŞİD'in, savaştığı bölgelerde "yanık toprak politikası" uyguladığını  ve hiçbir uyarıda bulunmadan saldırma taktiğini izlediğini ifade etti. 
 
     Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) ilerlemesi üzerine oluşturulan  uluslararası koalisyon sebebiyle de örgütün Kürtlere olan nefretinin  körüklendiğini aktaran Hüseyin, Demokratik Birlik Partisinin (PYD) silahlı kanadı  Halk Savunma Birlikleri'nin (YPG), saldırılara karşı koyması konusunda  şüphelerinin bulunuduğunu dile getirdi. 
 
    IŞİD'in ilerlemesinin başlıca sebebinin, Musul kentini kontrol altına  aldığı sırada ele geçirdiği ağır silahlar olduğunu savunan Hüseyin, "PYD  güçlerinin, bu barbarca saldırıların önüne geçebileceğini sanmıyorum.  Uluslararası koalisyonun başını çeken ABD, bu terörist grupların sonunu getirmeye  çalışıyor" dedi. 
 
"İş birliği için çaba harcıyoruz" 
 
     Batı'nın, Suriye Kürtlerine desteğine ilişkin de değerlendirmede  bulunan Hüseyin, şunları kaydetti: 
 
      "Biz, bu ülkenin bir parçasıyız. Suriye çerçevesinin dışında değiliz.  SMDK yoluyla Suriye'de ırk din ayrımı yapmaksızın iş birliği için çaba  harcıyoruz. SMDK'nın IŞİD'e karşı uluslararası koalisyonda çalışmak için bir  planı da var. IŞİD mağlup edildikten sonra bırakacağı boşluğu doldurmak için  umarım gücümüz olur." 
 
      Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ve Halep'in Kobani  ilçelerinin çevresindeki köylerde terör örgütü IŞİD ile PYD güçleri arasında bir  süredir çatışmalar yaşanıyor. 


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x