İşte PKK'nın geri çekilme ajandası !

22 Nisan 2013 Pazartesi 11:07

PKK'nın geri çekilme planlarının detayları ortaya çıktı. Terör örgütü sivil siyaset yapacak.

İşte PKK'nın geri çekilme ajandası !

Türkiye'de silahlı tek PKK'lı kalmayacak
Kandil, çekilme sürecinin takvimini haftaya açıklayacak. İlk olarak Dersim grubu harekete geçecek. Çekilmenin ardından sivil siyaset için programlar düzenlenecek

Türkiye sınırları içindeki terör örgütü PKK militanlarının Kuzey Irak'a çekilmesi için başlatılan süreç kararlılıkla devam ediyor.

Sabah gazetesinden Hazal Ateş'in haberine göre imralı canisinin "çekilme" çağrısına olumlu yanıt veren PKK, kendi cephesinde de sona yaklaştı.

Bazı üs bölgelerini takviye etmeyerek sınır dışına çıkma hazırlıklarını sürdüren PKK, çekilme kararını bu hafta kamuoyu ile paylaşacak. Kandil'deki lider kadronun bu konuda Abdullah Öcalan'a da bir mektup göndermeleri bekleniyor.

Ankara-Erbil-Brüksel hattındaki temaslara paralel olarak Kandil'de örgüt içindeki orta kademedeki militanlara dönük toplantıları tamamladı. KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Sabri Ok, Duran Kalkan'ın aralarında yer aldığı yöneticiler, 1999'da yaşananlar nedeniyle "Silahlı militanların bir bölümü Türkiye'de kalsın" diyerek komple çekilmeye karşı çıkan Dersim grubu başta olmak üzere örgüt üyelerini ikna etti. Kandil "Öcalan ve Türkiye halkına verilen söz tutulacak, tek bir silahlı unsur kalmayacak" diyerek tartışmalara noktayı koydu. 

Kandil'in çekilme ajandasındaki dikkat çeken bazı başlıklar şöyle:

 SIRADAKİ DERSİM GRUBU

Öcalan'ın çağrısına kayıtsız şartsız uyulacak. Örgütün orta kademesi ikna edildi, sınır dışına çıkış ortak kararına uygulanacak. Güvenli çıkış ve sabotaja kapalı bir yöntem için hazırlıklar bu hafta bitirilecek. Çıkışın hızlı bir şekilde yürümesi için örgütsel çalışmalar en üst seviyeye çıkarılacak. Karadeniz'deki çekilme başladı. Çekilme protokolü açıklanır açıklanmaz, Dersim'deki silahlı unsurlar da sınıra hareket edecek. Sonbahara kadar çekilme süreci tamamlanacak. Türkiye sınırları içinde tek bir silahlı unsur kalmayacak.

 SİVİL SİYASETE HAZIRLIK

Türkiye sınırından çıkış yapan örgüt üyeleri önce Kandil'e yakın bir bölgede toplanacak. Bu gruplara dönük eğitim çalışması başlarken, sivil siyaset için pratik yapmaya dönük programlar düzenlenecek. Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk'ün başkanlık yaptığı Demokratik Toplum Kongresi de (DTK) yeni sürece göre yeniden şekilleniyor. Olağanüstü kongreye giden DTK, çekilme sürecinde de aktif rol üstlenirken, silaha bulaşmayan örgüt üyelerine de siyasi zemin hazırlıkları yürütecek.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x