İŞTE TÜRKİYE'NİN KAYBETTİĞİ İLK TOPRAĞI

25 Şubat 2015 Çarşamba 10:47

Şah Fırat operasyonu tartışmaları sürerken, Türkiye Cumhuriyeti'nin yurtdışında kaybettiği ilk toprak parçası Tuna Nehri'nden çıktı.

İŞTE TÜRKİYE'NİN KAYBETTİĞİ İLK TOPRAĞI

 Türkiye, Süleyman Şah Saygı Karakolu için düzenlenen operasyondan sonra Eşme köyünde ortaya çıkan yeni statünün ne olacağına kilitlenirken, benzer bir durum Lozan görüşmeleri sırasında Romanya sınırlarındaki Adakale için de yaşanmıştı.

Milliyet gazetesinden Mert İnan'ın haberine göre Tuna Nehri üzerindeki 160 bin metrekarelik Adakale, 93 Harbi’nden sonra imzalanan Berlin Antlaşması’nda gözden kaçınca uzun yıllar Türk toprağı sayıldı; Osmanlı, Lozan Antlaşması’na kadar Adakale’yi elinde tutmayı başarabildi. Adakale’de yaşayan 800’ü aşkın Türk, 2. Meşrutiyet’in ilanından sonra yapılan seçimlere bile katıldı. Adakale, Balkan Savaşı’nda Avusturya-Macaristan tarafından ilhak edilse de uluslararası kurallar gereği Türk toprağı olarak kabul edildi.

Türkiye, Lozan görüşmelerinde Adakale’nin, Süleyman Şah Saygı Karakolu (Caber Kalesi) ile aynı statüye sahip olmasını talep etti. Ancak, İsmet İnönü’nün yoğun ısrarı, Avrupalıları ikna etmeye yetmeyince Adakale’nin Romanya’ya bağlanmasına karar verildi. 1967’ye kadar ise yaklaşık bin Türk’ün yaşadığı Adakale, özerk bir bölge statüsünde varlığını devam ettirdi. 1967 yılında Romanya ve Yugoslavya’nın ortaklaşa Tuna nehri üzerinde inşa ettikleri baraj, Adakale’nin 1972’de sulara gömülmesine neden oldu. Bölgede yaşayan Türkler ise baraj tamamlanıncaya kadar dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’in girişimiyle Türkiye’ye getirildi.

MilliyetAnahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x