İSTİFA EDEN İYİ PARTİ KURUCUSU AÇIKLAMA YAPTI.

01 Temmuz 2018 Pazar 15:21

İYİ Parti kurucuları arasında yer alırken, seçimden sonra istifa eden Afyon eski belediye başkanı Hayrettin Barut açıklama yaptı.

İSTİFA EDEN İYİ PARTİ KURUCUSU AÇIKLAMA YAPTI.
 Hayrettin Barut
İyi parti Kurucular Kurulu üyesi 
Afyonkarahisar eski belediye Başkanı'nın 

KAMUOYUNA DUYURUSU
1 Kasım 2015 tarihinde yapılan milletvekilliği 
genel seçimleri sonucunda Milliyetçi-Ülkücü camianın Mhp içerisinde başlatmış olduğu değişim talebi ve bu değişimin Meral Akşener öncülüğünde yapılması genel kabul görmüştür. 
 Ülkücü camianın yanı sıra toplumsal bir talep olarak yeni bir figür ve siyasi oluşum talebinin zirve yaptığı bir dönemde Sn. M. Akşener ismi kısa zamanda parlamıştır. 
 Bu dönemde, mevcut siyasi yapılar ve siyasetçilere toplumun bakış açısı ve yaklaşımı malumunuzdur. Sonuç olarak yeni bir siyasi yüz ve figür olarak Meral Akşener ismi toplumda heyecan yaratmıştır.
 Öncelikle Mhp içerisinde genel başkan ve yönetiminin değişimine dair talep gelişen olaylara bağlı olarak farklı bir mecraya sürüklenmiştir. Bu gelişmeyi Mhp yönetiminin göstermiş olduğu tavrın yanı sıra yeni bir parti kurmayı amaçlayan bir üst akılında planladığı anlaşılmaktadır. 
 Biz, bir kısım milliyetçi-ülkücülerin itirazlarımızın ve amaçlarımızın neler olduğu vazgeçilmezlerimiz ve kutsallarımızın en yalın biçimiyle kamuoyunun malumudur. 
 Akp yönetimi ile ülkemizin içine düşürüldüğü durum en büyük rahatsızlığımız olmuştur. Hukuk devletinden uzaklaşılmış olması, bizler tarafından kabul edilemez bir husustur. Ülkemizin savaşın göbeğine oturtulması kaygılarımızı arttırmıştır. Demokrasi ve demokratik kurallardan uzaklaşılmış olması kutsalımız olan cumhuriyetin kazanımlarının kaybedilmesi en büyük itirazlarımızdır. Vefa, liyakat, birlik ve beraberlik daha önemlisi kardeşlik hukuku olmazsa olmazımızdır.
 Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu ve hayatımız boyunca şiar edinmiş olduğumuz ilkeler çerçevesinde yeni bir siyasi oluşumu hayata geçirmek ve buna inanmış kadroların ülkeyi selamete taşıması emelimiz olmuştur. 
  Bu hedefi gerçekleştirmek üzere başlatılan partileşme süreci maalesef arzu edilen ve amaçlanan şekilde oluşmamıştır. Vefa unutulmuş, liyakat terk edilmiş, demokratik kurallar; geçmişe olan kin ve elde edilen fırsata kurban edilmiştir. 
 Toplumun beklentisi olan ve herkesi kucaklayan bir kadro oluşturulamamış tüm toplumun kendini içinde bulacağı bir söylem ortaya konulamamış, amaç ve düşüncesi net olarak ifade edilememiştir. 
 Dün ülkücüleri bakan, başbakan, iktidar yapma vaadi; Meral Akşener’i Cumhurbaşkanı yapma vaadine evrilmiştir. İktidar olma hedefi sadece birkaç zatı muhteremi milletvekili yapma gayretine dönüşmüştür. 
 Tüm bu gelişmeler sadece genel başkan Meral Akşener’in ismi etrafında yürütülmek istenmiş, vatandaşın ihtiyacı olan sorunları çözecek proje ve program ortaya konulamamış, vizyon ve misyonu olmayan bir biçimde toplumun karşısına çıkılmıştır. 
 Bu durum önce kendi içinde inanç ve güven kaybına sebep olmuş, nihayetinde seçim sonuçlarından anlaşılmaktadır ki toplum nezdinde de güvenini kaybetmiştir. 
 İlk başlarda seçmenin yüzde 30 güven ve desteğini alan bu yapının  Cumhurbaşkanlığı yarışını yüzde 7.40 ile  milletvekilliği seçimlerini ise 9.45 tamamlamış olması ifade etmiş olduğumuz ve ifade edemediğimiz yanlış, hata ve basiretsizliğin somut göstergesi olmuştur. 
 İktidar olma hedefi ve yüzde 30 toplum desteği ile siyaset arenasında yer alan bir partinin yüzde 7.40 ve milletvekilligi seçimlerinde alınan 9.45  için başarı nitelemesi seçmenler ve Türk toplumuna hakarettir. Dün itiraz ve şikâyet ettiklerimizin daha fazlasını yaparak topluma umut olabilmek, güven verebilmek mümkün değildir. En azından bir özür borcu olan kişi ve kişilerin pişkinlik içerisinde başarıdan söz etmesi siyasi tarihimizde yerini alan bir utanç vesikası olmuştur. Sayın genel başkan cumhurbaşkanı seçilememiştir.Demokratik parlamenter sisteme dönüş için yeter sayıda milletvekilliğine ulaşılamamıştır. Diğer  bir ifade ile parti hedeflerini tutturamamıştır.Başarı bunun neresindedir...?Anlayabilmek mümkün değildir. 
 Yola ilk çıkıldığı günden bu yana sayın genel başkanın yanında yer alan arkadaşlarımızın emekleri, duyguları, inançları kullanılmak suretiyle hareket edilmiştir. Yola bulduklarını, yola çıktıklarına tercih etmişlerdir. Bugüne kadar gelinen her bir aşamada bir önceki aşamanın insanları, emekleri ve ortaya koydukları düşünceleri unutulmuştur. 
 Bir Türk milliyetçisi ve hayatını bu uğurda vakfetmiş biri olarak bardağı taşıran son damla bölücü bir partinin  kürt kökenli vatandaşlarımızın siyasi temsilcisi olarak nitelendirilmesi, bu suretle hem kürt kardeşlerimize hakaret edilmesi hem de bölücülük yapılması kabul edilebilir bir husus değildir. 
 Dün itiraz ettiklerimizin daha fazlasını her ne adına olursa olsun kabullenmemiz ve onaylamamız mümkün değildir. Dava ve ilke uğruna vakfedilen bir ömrü, bir kişinin hava ve hevesine kurban etmemiz, birkaç kişiye makam ve mevki sağlamak üzere harcamamız söz konusu olamaz. 
Partideki konumum itibari ile siyasal bir ortaklıktan bahsedilemiyeceģi gibi,siyaset etme ve yönetmede tenakuza düştüğümüz bir gerçektir. Partinin temel fikirlerinin olmayışı, bu çelişkide rol  oynamıştır. Bu gibi sebeplerle kimseden siyasi İkbal beklemedim. Milletvekiliği seçimleri için adaylık müracatı nda da bulunmadım. 
Sonuç:
 1 Kasım 2015 tarihinden bugüne kadar gelinen noktada kişisel bir günahım ve hatam var ise bundan dolayı milletimden ve dava arkadaşlarımdan özür diliyorum. Ancak yarınlarda yaşanacak daha büyük günaha ve vebale ortak olmamak adına iyi partinin kurucular kurulu üyeliği ve parti üyeliğinden istifa ediyorum.
Hayrettin Barut
İyi parti Kurucular Kurulu üyesi 
Afyonkarahisar eski belediye Başkanı
NOT :BU PAYLAŞIMIN ALTINA ÇİRKİN İFADELER KULANANLAR HAKKINDA GEREĞİNİN YAPILACAĞININ BİLİNMESİNİ  İSTERİM. 
BU İSTİFADAN AMAÇ BİR TESBİTTE BULUNUP  TARİHE NOT DÜŞMEKTİR.!
SAYIN GENEL BAŞKAN MERAL AKŞENER'E HAKARET İÇİN YAPILMADIĞININ BİLİNMESİNİ ARZU EDERİM .
KENDİSİ ARTIK GENEL BAŞKANIM DEĞİL, KIZKARDEŞİMDİR VE ÖYLEDE KALACAKTIR. !
SELAM VE DUA İLE. ....Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ülkücü 8 ay önce yorumlandı

istifa etmiş iyi olmuş, kibrin tavan yapmış hali idi. mhp rüzgarıyla başkan oldu. 5 sene sonra belediyeyi akpye teslim etti

0 Kişi beğendi.