Jandarma Doğu ve Güneydoğu’da sınırdan çekildi

25 Mart 2013 Pazartesi 18:29

Jandarma’nın kontrolündeki sınırlar artık Kara Kuvvetleri’ne emanet. Jandarma Doğu ve Güneydoğu’daki sınırlardan çekildi.

Jandarma Doğu ve Güneydoğu'da sınırdan çekildi
Terörle mücadele nedeniyle yıllardır sınırı koruyan Jandarma görevi Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı birliklere bırakmaya başladı. Jandarma Doğu ve Güneydoğu’da sınırdan çekildi, sınırlar artık Kara Kuvvetleri’ne emanet.

NTV’den alınan bilgiye göre, Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı birlikler sınır görevinden resmen çekilmeye başladı. Batı'daki Kara Kuvvetleri’ne bağlı bazı tugayların sınır görevi için Doğu ve Güneydoğu'ya kaydırıldığı bildirildi.

Jandarma birliklerinin büyük bölümü Doğu ve Güneydoğu'da terörle mücadele için konuşlandırılan sınır karakollarında görev yapıyordu. Bu birlikler jandarmanın asli görevi olan adli kolluk yerine sınır güvenliği, teröristlerin geçiş yollarının tutulması gibi görevlerde yer alıyordu.

Genelkurmay Başkanlığı'nın yıllardır süren planlama çalışması tamamlandı. Jandarma ile Kara Kuvvetleri'nin anayasa ve yasalarla çizilen asli görevlerine dönmeleri için harekete geçildi. Batıda Kara Kuvvetleri'ne bağlı bazı tugay ve birlikler görev değişimi için Doğu ve Güneydoğu'ya gönderildi. Bu birlikler sınır karakollarına yerleşmeye başladı.

Sınır boylarından çekilen jandarma birlikleri ise yerleşim yerlerine yakın bölgelerde adli kolluk hizmetleri için kurulan karakollara kaydırıldı. Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı'na bağlı özel birlikler ise eskiden olduğu gibi terörle mücadelede görev almaya devam edecek.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

VATAN SEVGİSİ 5 yıl önce yorumlandı

bizmi çok cahiliz yoksa devleti yonetenlermi at gozluguyle bakiyor olaylara bilemiyorum. ya bukadar hayal perest olunamaz yaa. daha adamlar sinirdan cikmamis biz onlardan once basliyoruz tasfiyeye. acaba soylermisiniz bu pkk sinir disna cikinca is biticekmi butun mesele kokten cozulmusmu olucak tehlike ortadan kalkmismi olucak. sanirim yoneticilerim hayaller aleminde yasiyorlar. sayin basbakan gercekten helal olsun size ulkeyi nerden nereye getirdiniz biravo bunu sonraki̇ adimlarini ben soylim ikinci etap sozde buyuk şehi̇r tarasilariyla bolgesel ozerklik sonra bagimsizlik istegi ve ayni şekilde apo serefsiine ozgurluk ve meclis yolu. bu sozlerim itobik değiil bu şekilde giderse herkez gorucek gozleriyle. dune kadar aponun adini azina almaktan igrenenler simdi sayin apo diyorlar nezamandan beri saygi değer bi insan oldu. bumu sizin buyuk devlet anlayisiniz bumu yedi tane capulcunun onunde diz çokturulerek zafer kazanmis gibi konusmaniz.

0 Kişi beğendi.