KİLİS'E SALDIRAN KİM?

08 Mart 2016 Salı 16:37

Kilis'e düşen katyuşa füzesinin patlaması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 2'ye yükseldi. Ölenlerden biri 4 yaşında çocuk... Suriye tarafından ateşlenen 6 roket mermisi Kilis'e düştü. Olayda 2 kişi hayatını kaybederken 3 kişi yaralandı.

KİLİS'E SALDIRAN KİM?
Kilis'e düşen katyuşa füzesinin patlaması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 2'ye yükseldi. Ölenlerden biri 4 yaşında çocuk... Suriye tarafından ateşlenen 6 roket mermisi Kilis'e düştü. Olayda 2 kişi hayatını kaybederken 3 kişi yaralandı.
Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara bir kişi hayatını kaybetti, bir kişi yaralandı". dedi. Suriye'den ateşlenen roket sayısının 7-8'i bulduğunu belirten Kara, Halkın paniğe kapılmadan ev ve işyerlerine çekilmesi, kalabalık yerlerden uzak durulması çağrısında bulundu.

Öte yandan Kilis'te tedbir amaçlı okullar 1 gün tatil edildi. 

Suriye'de IŞİD denetimindeki bölgeden ateşlenen 8 Katyuşa roketatar mermisi, Kilis'te kent merkezindeki 4 mahalleye düştü. Kentte korku ve paniğe yol açan olayda Sıdıka Mavzer (54) isimli kadın ile 4 yaşındaki Mert Özkan öldü, 2 kişi ise yaralandı.

Olay, öğleden sonra saat 14.00 sıralarında meydana geldi. Suriye'den IŞİD denetimindeki Bab bölgesinden ateşlendiği tahmin edilen 8 Katyuşa roketatar füzesinden 2'si Ekrem Çetin Mahallesi'ndeki Vali Konağı yakınına, 3'ü Kazım Karabekir Mahallesi'ne, 1'i Turgut Özal Mahallesi'ne ve 2'si Tibilevler Mahallesi'ne düştü. Kilis Devlet Hastanesi yakınındaki Dede Korkut Caddesi üzerine roket düştüğü sırada dışarıda bulunan Sıdıka Mavzer isimli kadın ile 4 yaşındaki Mert Özlem ile kimliği öğrenilemeyen 2 kişi yaralandı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis, kurtarma, sağlık, AFAD ve itfaiye ekibi sevk edildi. Yaralılar, sağlık görevlileri tarafından ambulanslara taşınarak hastanelere götürüldü. Acil servislerde tedaviye alınan yaralılardan Sıdıka Mavzer ve Mert Özkan isimli çocuk yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Güvenlik güçleri, Anadolu Lisesi ile Hasan Sünnüoğlu İlk ve Ortaokulu'ndaki öğretmen ve öğrenciler okullardan tahliye edilerek bölgeden uzaklaştırılırken, vatandaşların roket düşen bölgeleri terk etmeleri yönünde de uyarılarda bulundu. Olay yerindeki ilk incelemede Katyuşa roket mermileri olduğu belirlenen mermilerin düştüğü bölgelerde delil toplandı.
VALİLİK: 1 ÖLÜKilis Valiliği tarafından yaşanan olayla ilgili yapılan yazılı açıklamada, bazı binalarda hafif hasar meydana geldiği duyuruldu. Açıklamada şöyle denildi:

"Suriye'den geldiği tahmin edilen 4 roket mermisi Kilis şehir merkezinin muhtelif yerlerine düşmüştür. Karabekir Mahallesi Zümrüt sokağa düşen roket mermisinden kopan parçadan yaralanan bir vatandaşımız kaldırıldığı hastanede vefat etmiştir. Saat 14.45 sıralarında düşen bir roket mermisi sonucunda 2 çocuk yaralı olarak hastaneye sevk edilerek tedavi altına alınmıştır. Patlama sonucunda civarda bulunan bazı binalarda hafif düzeyde hasar oluşmuştur. Olayda hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet ve yaralılarımıza acil şifalar dileriz."

TOPÇU BİRLİKLERİ MİSLİYLE KARŞILIK VERDİ

Olayın ardından Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından roketatar mermilerinin geldiği Suriye yönüne misliyle karşılık verildi. Sınır hattındaki topçu birlikleri Suriye'ye angajman kuralları çerçevesinde Fırtına obüsleriyle misliyle top atışı yaptı.

ROKETLERİN ATILDIĞI BÖLGE IŞİD, FETİH ORDUSU VE PYD ÜÇGENİNDE

Roketlerin düştüğü Kilis'in yaklaşık 10 kilometre uzağında bulunan Azez kasabasının kontrolü Özgür Suriye Ordusu tarafından sağlanıyor. Ancak Azez'in yaklaşık 10 kilometre batısındaki bölgelerde kontrolü IŞİD, yaklaşık 8 kilometre doğusunda ise kontrolü PYD'de bulunan Afrin yer alıyor. Azez'de çeşitli muhalif grupların oluşturduğu Sultan Murad Tümeni'nin de dahil olduğu Fetih Ordusu ile IŞİD arasında yaşanan şiddetli çatışmaların ardından bölgenin kontrolü Fetih Ordusu'na geçmişti.

DAHA ÖNCE DE AYNI BÖLGEDEN ROKET ATILMIŞTI

Suriye'nin IŞİD denetimindeki Bab bölgesinden geçen 18 ve 23 Ocak günleri ateşlenen Katyuşa roketleri Kilis'te bir okul ile mahalleye isabet etmiş 2 kişi ölmüş, 2 kişi de yaralanmıştı. Bu olayların ardından en son geçen 2 Şubat'ta bir eve mühimmat isabet etmiş şans eseri kimse yaralanmamıştı.


KİLİS BELEDİYE BAŞKANI: NATO ACİL MÜDAHALE ETSİN

Suriye’den atılan roket mermilerinin düştüğü Kilis’in Belediye Başkanı Hasan Kara, NATO’ya acil müdahale çağrısında bulundu.

Suriye tarafından Kilis’e atılan katyuşa roketleri can aldı. Olayda 2 kişi yaşamını yitirken, 3 kişi de yaralandı.

NTV canlı yayınına katılan Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, olayla ilgili bilgiler verdi.

Konuyla ilgili Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı'yla görüşüldüğünü ifade eden Kara, şu ifadeleri kullandı:

"Suriye tarafından 8 adet katyuşa füzesi atıldı. Şu anda maalesef bir ölümüz var, Allah rahmet eylesin. İki yaralımız var, birinin durumu ağır.

"VATANDAŞLAR EVLERİNE GİRSİN"

Buradan Kilis halkına sesleniyorum; panik yapmadan ev ve işyerlerine çekilsinler, kalabalık ortamlarda bulunmasınlar. Özellikle güvenlik, sağlık ve itfaiye teşkilatımızın çalışmasına izin versinler.

NATO'YA ÇAĞRI

NATO'ya sesleniyorum; eğer DAEŞ'le, IŞİD’le mücadele varsa, angajman kuralları çerçevesinde bu sınır NATO sınırıysa, NATO’nun acil müdahale etmesi lazım.

Özellikle hastane tarafına doğru, bilinçli şekilde atılıyor. Hasta ve sivillere karşı ciddi sıkıntı yaşıyoruz.

Türkiye, her türlü tedbiri alıyor, her türlü angajman kuralı çerçevisinde müdahaleyi yapıyor. Ben Kilis Başkanı olarak NATO’ya çağrıda bulunuyorum, özellikle havadan müdahale etmesi gerektiğine inanıyorum."

Yorum Gönder

@name x