Korona virüsünü konuşurken asıl tehlikeyi unuttuk! İnsanoğlunu bekleyen büyük tehlikef

07 Şubat 2020 Cuma 10:59

Tüm dünyada koronavirüs nedeniyle büyük panik yaşanırken, uzmanlar asıl büyük tehlikeye dikkat çekti. KLİMİK Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, "Küresel ısınma, hem virüs taşıyan hayvanların yaşamını hem de virüsün dış ortamdaki dayanıklılık ve bulaşma yollarını değiştirdi. Son 20 yıl içerisinde onlarca yeni hastalık ortaya çıktı. Dünya genelinde her yıl 5 yeni hastalık ortaya çıkıyor" dedi.

Korona virüsünü konuşurken asıl tehlikeyi unuttuk! İnsanoğlunu bekleyen büyük tehlikef

İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı’ndan Prof.Dr. Serap Şimşek Yavuz göre, koronovirüs Türkiye’de görülmediği halde çığırkanlık yapanlar bulunuyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI VE TIP NE YAPACAĞINI BİLİYOR” 

İpe sapa gelmez iddialar ve cehaletin virüsten daha tehlikeli olduğuna dikkat çeken Yavuz, “Çin’den 6 hafta önce gelen sağlıklı insanları, bile hastanelere koşuyor. Sağlık Bakanlığı iyi aksiyon alıyor. Türkiye’de tanı almış veya gizlenen bir vaka yok. Sağlık Bakanlığı ve tıp dünyası ne yapacağını biliyor. Vatandaşlarımız gönlünü ferah tutsun” dedi.

Asıl riskin grip (influenza) olduğuna dikkat çeken Serap Şimşek Yavuz, şunları dedi:

“Hastalık bizim ülkemizde pik yaptıktan sonra, tam düşmeye başladı dediğimiz noktada, yeniden artış eğilimine girdi. İnfluenza A yeniden artış eğiliminde. Sıcaklık değerlerindeki değişkenlik, nüfus yoğunluğu ve nüfus hareketlerinin yanı sıra grip aşısının bu yıl yeterli ilgiyi görmemesi tabloyu olumsuz etkiledi.”

“KÜRESEL ISINMA”

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof. Dr. Alpay Azap, virüs kaynaklı hastalık artışının, nüfus artışıyla paralel olduğuna işaret etti. Dünya nüfusunun arttığını vurgulayan Azap, her yıl 5 yeni hastalığın çıktığını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Küresel ısınma, hem virüs taşıyan hayvanların yaşamını hem de virüsün dış ortamdaki dayanıklılık ve bulaşma yollarını değiştirdi. Seller, kuraklık, nemin artması, virüs ve hayvanlarda değişimlere neden oluyor. Son 20 yıl içerisinde onlarca yeni hastalık ortaya çıktı. Dünya genelinde her yıl 5 yeni hastalık ortaya çıkıyor. Bu hastalıkların 3’ü hayvanlardan bulaşıyor.”


Korona virüsünü konuşurken asıl tehlikeyi unuttuk! İnsanoğlunu bekleyen büyük tehlike

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x