Korucular PKK'dan önce çekildi !

29 Nisan 2013 Pazartesi 12:24

PKK'nın eylemsizlik, daha sonra çekilme kararı alması üzerine, sınır hattındaki korucu kuleleri boşaltıldı.

Korucular PKK'dan önce çekildi !

Hükümetin başlattığı sözde 'Çözüm süreci(!)' bölgede özellikle güvenlik alanında büyük ihmallere neden oldu.

Kuzey Irak'taki Teröristlerin Türkiye 'ye sızmasının önüne geçebilmek için Kuzey Irak sınır şeridi üzerinde bulunan Şırnakile Uludure ve Beytüşebbap ilçeleri arasında yapılan ve köy korucularının nöbet tuttuğu kuleler kullanılmaz oldu. PKK'nın silahlı gruplarını 8 Mayıs'ta çekileceğini ilan etmesi ardından örgüt üyelerinin önemli geçiş noktalarının bulunduğu Cudi dağı eteklerindeki saldırılarda dayanıklı olmaları için 2-3 metre yüksekliğinde 2 metre genişliğinde taş kulelerde köy korucularına artık nöbet tutturulmuyor. Bölgede PKK'lıların geçişlerini engellemek için yıllarca bu kulelerde ve stratejik noktalarda gece-gündüz görev yapan korucular köylerine çekildi. Önümüzdeki günlerde Türkiye dışına çekilecek teröristler ile köy korucularının karşı karşıya gelmemesi ve süreçte olası bir provokasyon olmaması amacıyla kulelerin boşaltıldığı belirtildi.

‘GÖREV VERİLMİYOR’

Kuzey Irak sınır hattı üzerinde PKK'lı grupların kullanabileceği patika yollar ve geçiş güzergahları üzerinde önceki yıllarda gece görev yapan koruculara artık bu görevin verilmediği ileri sürüldü. Cudi, Herekol, Kato, Tanin Tanin gibi PKK'lıların üs alanlarının bulunduğu dağlardaki derin vadi ve mağaralarda PKK'lılar gibi yanlarında bir haftalık yiyeceklerini alarak tetikte bekleyen özel eğitimli olan köy korucularına buralardan çekilme talimatı verildi. 

PKK'NIN HAVAYA UÇURDUĞU KÖPRÜNÜN YERİNE YENİSİ YAPILDI

Şırnak'ın Beytüşşap ilçesine 5 kilometre uzaklıkta bulunan ve geçen yıl Eylül ayında PKK'lıların patlayıcılarla havaya uçurdu köprünün yerine yapılan yeni köprü de tamamlanarak ulaşıma açıldı. Beytüşşebap ilçesinin tek giriş noktası olan köprünün havaya uçurulması nedeniyle ilçe sakinleri ulaşımda sıkıntı ile karşılaşmıştı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x