MAALESEF BU İDDİAYI DİLE GETİRENLER ARASINDA ARAPLAR DA VAR.

16 Nisan 2018 Pazartesi 15:00

Fas Gazetesinde yayınlanan bir haberden sonra İslam dünyasında da yer etmeye başlayan iddia sabırları zorluyor. İngiliz istihbarat kuruluşlarının propaganda amaçlı olarak öne sürdüğünü düşündüğümüz iddiaya, Mısır'ın eski Baş Müftüsünün de destek vermesi hayli ilginç. Yüce Peygamberimizin adının böyle iddialara bilerek karıştırılmasını, özellikle Arap dünyasında son zamanlarda artan Batı yanlısı hamlelerin bir devamı olarak nitelendiriyoruz. Okurlarımızın iddiayla karşılaştıklarında, şaşırmamaları için kendi yorumumuzla birlikte haber yapmayı uygun gördük. BU İDDİA ALGI YARATMAK İÇİN ORTAYA ATILMIŞ GİBİ DURUYOR.

MAALESEF BU İDDİAYI DİLE GETİRENLER ARASINDA ARAPLAR DA VAR.
TIME TURK adlı internet haber sitesinde rastaladığımız haberi burada paylaşırken; her ne kadar haberde ikna etmeye dönük hususlar ileri sürülmüşse de, böyle bir iddianın gerçekte hiç bir zaman kanıtlanamaz olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. 15 asırlık kayda geçmemiş bir soy bağı takip edilemez. Okurlarımızın bunu bilmesinde fayda var.

Haber metni şöyle:

İngiliz Kraliçesi Elizabeth, Hz. Muhammed’in soyundan geliyor” iddiası

İddiaya göre şu anki İngiliz Kraliçesi Elizabeth’in soyu 43 kuşak geriye gidince Peygamberimiz Hz. Muhammed S.A.V’e dayanıyor. İddia İngiliz otorite kuruluşu Burke’s Peerage tarafından ortaya atıldı.

“İngiliz Kraliçesi Elizabeth, Hz. Muhammed’in soyundan mı geliyor?” sorusu son günlerin popüler tartışmalarından biri haline geldi. İddiaya göre şu anki İngiliz Kraliçesi Elizabeth’in soyu 43 kuşak geriye gidince Peygamberimiz Hz. Muhammed S.A.V’e dayanıyor. Soy uzmanlarının 1986 yılında keşfettiği bulgular ise Al-Ousboue adlı bir Fas gazetesinde yayınlandıktan sonra gündeme geldi.

FAS GAZETESİ GÜNDEME TAŞIDI

İngiliz Gazetesi Daily Mail’e göre bulgular, 1986 yılında kraliyetin soyunu araştıran ve kraliçenin Hz. Muhammed’in uzak bir nesebi olduğunu ileri süren İngiliz otorite kuruluşu Burke’s Peerage tarafından ilk defa yayımlandı.

Buna göre Elizabeth II’nin kan soyu 14. yy Earl of Cambridge’e, İspanya Müslümanlarına ve Hz. Fatıma’ya uzanıyor. Tarihçiler arasında ihtilaflı olan konu, soya ait kayıtların erken Orta Çağ İspanyasına uzanıyor olması. Konu aynı zamanda Msıır’ın eski baş müftüsü Ali Gomaa tarafından da doğrulandı.

KRALİÇENİN SOYU ZAIDA’DAN GELİYOR

Burke’s Peerage’in araştırmasına göre Kraliçe Müslüman bir Prenses olan Zaida’ya uzanıyor. Zaida ise Hıristiyanlık dinin e geçmeden önce 11. Yy’da atayurdu olan Seville’yi terk etmiş.

Zaida Seville Kralı King Al-Mu’tamid ibn Abbad’ın dördüncü eşiydi. Krala bir erkek çocuk doğuran Zaida’nın oğlu Sancho’nun soyundan gelenlerden birinin ise 11. yy’da Earl of Cambridge’le evlendiği belirtiliyor.

FARKLI GÖRÜŞLER VAR

Bununla birlikte tarihçiler Zaida’nın soyuyla ilgili ihtilaf içindeler, kimi Zaida’nın Hz. Muhammed’in soyundan gelen ve şarap içen bir halifenin torunu olduğunu ifade ediyor, bazıları ise onun aile içinde bir evlilik yaptığını iddia ediyor. (Time Türk)

Yorum Gönder

@name x