MALATYA'DA İKİ ASKERİ UÇAK DÜŞTÜ: 4 ASKER ŞEHİT OLDU

24 Şubat 2015 Salı 21:32

Malatya'da iki askeri uçak düştü. AFAD 4 kişi oldukları tespit edilen pilotlardan bir tanesinin cansız bedenine ulaştığını belirtti. İçişleri Bakanı Efkan Ala ise Meclis'te şehit sayısının 4 olduğunu açıkladı.

MALATYA'DA İKİ ASKERİ UÇAK DÜŞTÜ: 4 ASKER ŞEHİT OLDU

 Malatya Valisi Süleyman Kamçı, iki askeri uçakla keşif uçuşu sırasında iletişimin kesildiğini açıklarken Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yetkililerinden alınan bilgiye göre, Malatya'nın Akçadağ ilçesi yakınlarında düşen uçakların enkazına ulaşıldı ve 4 kişi oldukları tespit edilen pilotlardan birinin cansız bedeni bulundu.

EFKAN ALA: 4 PİLOT ŞEHİT OLDU

İçişleri Bakanı Efkan Ala, TBMM Genel Kurulu'nda, MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural'ın Malatya'da iki savaş uçağının düştüğüne dair basından haberler aldıklarını ve hükümet yetkililerinin bilgilendirmesini istedi. TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut'ta İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya söz verdi.

Ala, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Maalesef bugün akşamüstü Malatya'dan havalanan iki savaş uçağımız daha sonra irtibat kesilmiş ve haber alınamamıştır. Jandarma Komutanı olay yerine ulaştı. Biraz önce rapor etmeye başladı. Kesin bilgi vermek üzere şu anda orada kesin rapor bekleniyor. Elimizde bana ulaşan bilgi, pilotlarımızdan ikisinin şehit olduğu diğer ikisi hakkında bilgi yok. Kısa zamanda bilgi edilecek. Genelkurmayımız da olay netleşince bize bilgi gönderecek. O zaman detaylı kesin bilgi arz ederim."

Efkan Ala daha sonra ise uçakların enkazlarına ulaşıldığını belirterek 4 pilotun da şehit olduğunu açıkladı.

ENKAZLARA ULAŞILDI

Akçadağ ilçesi yakınlarında düşen askeri uçakların enkazına ulaşıldı.Alınan bilgiye göre, Malatya'daki 7. Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan iki askeri eğitim uçağıyla Akçadağ ilçesi yakınlarında irtibatın kesildiği bilgisi üzerine bölgede arama çalışması başlatıldı.

Vatandaşların patlama sesi duyduklarını bildirmeleri üzerine arama kurtarma ekiplerinin çalışması Potolar mevkisinde yoğunlaştırıldı. Bölgeye çok sayıda jandarma, 112 Acil Servis, itfaiye ve AFAD ekipleri sevk edildi. Yoğun sis olan bölgede uçakların enkazının bulunduğu öğrenildi. Araçların gidemediği alana bir süre yürüyerek ulaşan ekiplerin bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x