MEMURUN ÜZERİNDE BÜYÜK OYUN

21 Mayıs 2017 Pazar 11:37

Saygı Öztürk Sözcü Gazetesindeki köşesinde yazdı...

MEMURUN ÜZERİNDE BÜYÜK OYUN
 Yeniden “torpilli” döneme dönüldü. Torpili ortadan kaldırmak adına getirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) artık birçok kurumda işlemiyor. AKP'nin atadığı bürokratlar dışındaki memurların yükselmeleri için yapılan yazılı sınavlar kaldırıldı. Sadece sözlü sınav yapılıyor, AKP'ye yakınlığı ile bilinen sendika üyeleri yükseliyor. Bunlar yetmiyormuş gibi bir de “yarın başıma bir şey gelir” kuşkusuyla, emekliliği hak etmiş olanlar bir gün bile durmadan emeklilik dilekçesini veriyor.

Bu şekilde gidişlerle de, AKP'li olmayan devletten kopartılıyor. O kadar emekliye ayrılan var ki, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) memur emeklilik işlemlerini yürüten biriminde çalışanlar bu kadar başvurunun altından kalkamıyor. Yakın bir döneme kadar 1 hafta-10 gün içinde sonuçlandırılan emeklilik şimdi ayları buluyor. Bir an önce emeklilik işleminin yapılması için milletvekilleri devreye giriyor. Şikayetler o kadar arttı ki çıkarılan kararnameyle SGK'nın sadece emeklilik işlemlerinin yürütüldüğü biriminde çalışanlara 13 Mart itibariyle fazla mesai uygulaması getirildi.

TORPİLİN YOLUNU AÇTILAR Devlet içindeki FETÖ yapılanmasını temizlemek adına yürütülen çalışmalar bazen rayından çıkıp haksızlığa dönüşüyor. Evet, etkili bir mücadele yapılmalı ama amirin kızdığı memuru FETÖ'cü diye attırmasına da fırsat verilmemeli. Bugün bürokrasi öyle bir hale geldi ki, FETÖ'yle uzaktan yakından ilgisi olmayan memur bile “başıma FETÖ belası getirilir” korkusunu yaşıyor. Bu durum, memurların sağlığını da etkiliyor. Haklı-haksız gönderilenlere hâlâ yargı yolu açılmadı. Yanlışlıkları düzeltmek adına kurulacağı belirtilen komisyonun da kurulacağı, Olağanüstü Hal'in de kaldırılacağı yok.

Bülent Ecevit'in başbakanlığı döneminde torpili kaldırmak amacıyla merkezi sınav sistemi getirilmişti. KPSS sonuçlarına göre merkezi sistemle unvansız memurların ataması yapılırken, bazı kurumlarda KPSS'den belli bir puanı aşmaları halinde kurumun kendisinin yaptığı sınava alınıyordu.

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş "Devlette siyasi kadrolaşma var" dedi.Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş “Devlette siyasi kadrolaşma var” dedi. Polis ve öğretmen alımında artık KPSS'ye girme, belli bir puanı alma zorunluluğu kaldırıldı.

Tamamen siyasi bir kadrolaşma var. AKP il ve ilçe örgütlerinden “hamili kart yakınımdır” ya da “partilimizdir” kartı olanlar yerleştiriliyor. AKP'nin atadığı bürokratlar tarafından yapılan mülakatlarda en sihirli belge il teşkilatlarından gelenlerdir. Türk Kamu-Sen'e bağlı Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, “Şu anda öğretmen ve polis alımında tamamen siyasi kadrolaşma var” diyor.

PARTİ DEVLETİNE DOĞRU…
Devlet Personel Başkanlığı, KPSS'nin ve bunun sonuçlarına göre merkezi yerleştirmenin tamamen kaldırılması için çalışma yapıyor. Bu amaçla “Kamu Personeli Alım Sistemi Değerlendirme Toplantısı” yapıldı. Bakın şu işe sunum yapan 4 kişiden 3'ü özel sektörde çalışanlar… Devlete alınacak memurların seçiminin nasıl yapılmasını özel sektöre soruyorlar. Devlet bu hale düşürülür mü? Türk Büro Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, halk oylaması öncesi “hayır” dediği için belli çevrelerin hedefi olmuş ve evinin önünde silahlı saldırıya uğramıştı. Yokuş, o kurşuna, tehditlere rağmen şunları anlatıyor: “Devlete girişte sınav olmadan, parti ya da hükümete yakınlığıyla bilinenler yerleştiriliyor. Taşeron firma elemanlarının neredeyse tamamı parti kanalıyla işe alınıyor.

Düşünün, girişteki güvenlik görevlisi, evrak memuru, temizlikçi AKP'den geliyor. AKP'nin istedikleri memurluğa alınıyor. KPSS'yi kaldırdıklarında da AKP'li olmayan memur bırakılmayacak. Devletimiz için korkunç bir tablo… Yani, tam anlamıyla ‘parti devleti' oluyoruz ama bu görülmüyor.”

OHAL KÖTÜYE KULLANILIYOR
Memur güvencesinin kaldırılması da gündemde… Yokuş, “Olağanüstü Hal'i uzatma sebebi istemedikleri memurları rahatlıkla atabilmek içindir. OHAL yasasına dayanarak anayasa suçu işleniyor. Memurun çalışma hakkı elinden alınıyor. FETÖ'cüler bir an önce temizlensin ama yerini başka paralel devletin almasına da fırsat verilmesin. Şu anda devlette bir idareci, bir de sendikacı var. Adeta paralel bir yapı oluşturuldu. Bu böyle olmamalı” diyor. Gündemde memurlar için “performans sistemi” de var. Peki memuru kim değerlendirecek? İktidarın atadığı bürokratlar… Burada da kendilerinden görmediklerini atmak için bir kapı daha aralanmış olacak. Aslında memurlarımız için yazılacak çok şey var. Onlar hiçbir dönemde kendilerini bu kadar güvencesiz hissetmemişlerdi. Devletine, milletine, görevine bağlı insanlar sırf “bizden değildir” diye atılıyorsa kaybeden ülkemiz olur…

Saygı Öztürk

Yorum Gönder

@name x