MHP, KENDİ VEKİLİNİ ELEŞTİRDİ

26 Aralık 2017 Salı 17:49

Konu son çıkan KHK'lar... MHP Genel Sekreteri, MHP Milletvekili Atilla Kaya'yı sert bir şekilde eleştirdi.

MHP, KENDİ VEKİLİNİ ELEŞTİRDİ
MHP Genel Sekreteri İsmet Büyük Ataman, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi: 

"Öncelikle ve önemle belirtmek isteriz ki milletvekilimiz 
Atila Kaya’nın görüşleri partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır. Ayrıca esef verici olan CHP ve yandaşları ile aynı hizada yer almış olması kendi adına bir talihsizliktir. Türk milletine karşı kin duyanlar, kinlerarası diyalog kuranlar tamamdır da Atila Kaya’ya ne olmaktadır? Neden rahatsız olmuştur?

Partimizin bu konudaki görüşleri Sayın Genel Başkanımız tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştır.


Bu bağlamda kamuoyunun dikkatinden kaçan bir hususun altını da çizmek isteriz. Tartışmalara sebep olan 6755 sayılı kanunun 37. maddesinin 1. fıkrasında getirilmiş olan hukuki, idari, mali ve cezai sorumsuzluk hali, eylemlerin niteliği bakımından açık bir sınırlamaya tabi tutulmuştur. Zira 1. fıkranın 1. cümlesinde açıkça 'darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin' ibaresi, kanun koyucunun maksadının somut, açık, anlaşılır ve her türlü şüpheden uzak bir şekilde darbe ve darbeye teşebbüs eylemi sayılabilecek hususları kapsadığını göstermektedir.

Dolayısıyla darbe teşebbüsünün olmadığı bir ortamda ister asker ve polis isterse sivil kimselerin yaptığı eylemler bu kanunun kapsamı dışında kalacaktır. "

MHP MİLLETVEKİLİ ATİLLA KAYA NE DEMİŞTİ?


MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya, tartışmalara neden olan son çıkarılan KHK'ları değerlendirdi.

HUKUK DEVLETİ TABUTUNA SON ÇİVİ ÇAKILIYOR


Kaya, son çıkan 2 KHK’larla ilgili “Bir süredirAnayasavehukuk devleti olmaktan hızla uzaklaşıyorduk.Yeni2KHK, Anayasanın üstünlüğü,hukuk devleti anlayışının konulduğutabuta son bir çivi çakmak anlamına geliyor”değerlendirmesi yaptı, Kaya şöyle devam etti:“Hukuk askıya alınmış.Dolayısıyla içerik tartışmasının anlamıyok. Bu KHK’ların kendisi ne kadar hukuka uygun ki biz içeriklerinin hukuka uygunluklarını tartışalım. OHAL şartlarındaTürkiye’dehukuk askıya alınmıştır. Sözdebir Anayasa var ama bizzat Anayasa ona uymaklayükümlü olanlarcaher gün ihlal ediliyor.”


TÜM BEDENİMİ SANKİ TESLİM ALINMIŞ...


12 Eylül döneminde9.KolorduAskeriCezaevindeiken yaklaşık 1 yıl tek tip 
kıyafetgiydiklerini anlatan Kaya, o dönem yaşadıklarını şöyle anlattı; “Bireysel olarak bunu yaşamış tecrübe etmiş bir kişinin duyguvedüşünceleri olarak ifade edeyim. Biz ülkücüler olarak o dönem tek tip kıyafeteilk başta büyük tepki göstermedik.Amatek tip elbiseyiilkgiydiğimiz zaman yarattığı psikoloji çok derin oldu. Kendi ölçümüzde bir direncimiz, direnişimiz vardı. Cezaevi uygulamaları, sorgulama sırasına işkencelere karşı belli ölçülerde bir direniş sürecinden gelmiştik.Ama o elbiseyi giydiğim zamantüm bedenimisanki teslim alınmış gibi bir duygu kapladı.”

TEK TİP İLE HEM İÇERİYE HEM DE DIŞARIYA MESAJ VAR

Askeri cezaevinden sonra gönderildikleri Özel Tip Kapalı bir cezaevinde tek tip kıyafete tepki gösterip giymediklerini ifade eden Kaya, bu nedenle arkadaşlarıyla birlikte hücreye atıldıklarını anlattı. Kaya şöyle devam etti;“Getirilentek tip elbise yeniden 12Eylül uygulamalarına dönüş.Bununlaasılyapılmak istenenhem cezaevinde yataninsanlarıhem detoplumu teslim almak.Zaten dışarıda topluma bir deli gömleği giydirilmiş.Cezaevlerinde debunun en sert uygulamalarınıyaparak,tek tip kıyafetleinsanları kişiliksizleştirmek, kendi bedenine,düşüncesine, inancına yabancılaştırmakamacı güdülüyor. Bir işkence yöntemi olarak kendinize yabancılaştırmak, sizi teslim almakhedefleniyor.Cezaevi üzerindendetopluma ders verilmek isteniyor, “Bakın bunlardan ibret alın aklınızı başınıza toplayın” mesajıdır bu.


TOPLUM İSTİSMARCILARA TEK TİPİ İSTEMİYOR MU?


Masumiyet karinesine de dikkat çeken Kaya, “Ceza almamış bir kişiye nasılsuçlu gibi davranılabilir” dedi. Kaya, tek tip kıyafetle ilgili sınırlamayı da eleştirerek şunları söyledi;“KHK’lardan anladığım kadarıyla terörvedarbe suçlularıtek tip kıyafet giyecek.Buküçük yaşta çocuklara istismar suçu işleyenlere uygulanmayacak. Tek tipkıyafeti savunurken, “Bunu toplum istiyor” diyorlar. Peki toplum diğerini istemiyor mu?” 

Yorum Gönder

@name x