Murat Karayılan MİT-Öcalan görüşmesini anlattı

30 Nisan 2013 Salı 13:39

PKK'nın Kandil'deki elebaşı Murat Karayılan İmralı'da terörist başı Abdullah Öcalan ile MİT arasında yapılan görüşmeyi anlattı.

Murat Karayılan MİT-Öcalan görüşmesini anlattı

Geçtiğimi hafta terör örgütü PKK'nın sınır dışına çekilmesi ile ilgili sürecin 8 Mayıs'ta başlayacağını açıklayan Kandil'deki elebaşı Murat Karayılan 'üç aşamalı' çözüm sürecini açıkladı. Murat Karayılan MİT-Öcalan görüşmesini anlattı ve İmralı'daki görüşmelerle ilgili önemli detaylar verdi.

İsveç'ten yayın yapan Newroz TV'ye açıklamalarda bulunan terörist Murat Karayılan, üç aşamalı, "çözüm süreci"nin ikinci aşamasında örgütün silahsızlanması ve Kandil'in lağvedilmesinin istendiğini belirtirken, örgütün silahsızlanması karşılığında yeni anayasanın yapılması, koruculuk ve özel kuvvetler sistemine son verilmesi ve Öcalan'ın da içinde yer aldığı cezaevindekilerin serbest bırakılmasını istedi.

Murat Karayılan MİT-Öcalan görüşmesini anlattı. İmralı'daki görüşmelerin içeriği ile ilgili önemli detaylar veren Murat Karayılan şunları söyledi:

ÇEKİLMEYE KARŞILIK ANAYASADA REFORM İSTEDİK

"İmralı'da sürdürülen müzakareler sonucunda Kürt sorununda temel üç aşamayı belirledik. Birincisi ateşkes ilan edip geri çekilmek. Niye çünkü Türk devleti 'Geri çekilmeyinceye kadar kendimizi tehdit altında görüyor ve adım atamıyoruz. Sınır dışına gücünüzü çekerseniz, çözüme ilişkin gerekli adımları atarız' diyor. Geri çekilme tamamlanırsa ikinci aşama başlayacak. Bu aşamanın özellikleri Türk Devleti'nin çözüm karşısındaki görevlerini yerine getirmesidir. Yani anayasada bir reform yapması, koruculuk sistemi ve özel kuvvetleri vb. güçleri bir kenara çekmesi ya da bunları sivilleştirmesi.

YENİ ANAYASA

Bu savaş güçlerinin ya lağvedilmesi ya da geri çekilmesi gerekiyor. Aynı şekilde yeni bir anayasanın düzenlenmesi gerekiyor. Bunda Türkiye’nin demokratikleştirilmesi, Kürt inkarının kaldırılması ve varlığının kabul edilmesi, Kürt halkının özgürlüklerinin garanti altına alınması, aynı şekilde Türkiye’de yaşayan diğer halkların da, yaşayan farklı etnik ve dini kimliklere özgürlük tanınması gerekiyor. Bunların başarıyla sonuçlanmasından sonra 3. Aşama devreye girer. Buna da normalleşme süreci ve özgürlükler süreci diyebiliriz. Kürt ve Türk toplumunun karşılıklı birbirini affetmesi gerekiyor.

ÖCALAN SERBEST KALMALI

Toplumsal bir barış projesi çerçevesinde kalıcı bir barışın sağlanması lazım. Başta Önder Apo olmak üzere herkesin özgürleşmesi gerekiyor. Hiçbir esirin kalmaması lazım. Bu çerçevede ancak gerillanın silahsızlandırılması gündeme girebilir. Çözümün konsepti böyle ortaya konuldu. Bunu 25 Nisan’da yaptığımız geniş katılımlı bir basın toplantısıyla deklere ettik.

SİLAHI EN SON BIRAKIRIZ

Bizim açıklamamıza karşı AKP’nin danışmanları (Yalçın Akdoğan'a yanıt) bazı şeyleri olumlu bulmasının yanı sıra özellikle benim için 'Karayılan tam süreci anlamamış' diyor. Aslında hareketi kastederek söylüyorlar. 'Normalleşme öncesi silahların bırakılması lazım. Eğer olmazsa normalleşme nasıl başlar' diyorlar. Bununla süreci geriye çekmek yada kendi isteklerini dayatmak istiyorlar. Biz 'En son silahsızlanma' demiyoruz. Normalleşmeye paralel olarak özgürlüklerin gelişmesiyle birlikte sonuca gidebiliriz."

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x