O VEKİLLER BAŞVURUDA BULUNMADI

18 Mart 2015 Çarşamba 18:36

MHP'nin Meclis grubunda yeralan 52 milletvekilinden 6'sı yeniden aday olmak için başvuruda bulunmadı.

O VEKİLLER BAŞVURUDA BULUNMADI

 Milliyetçi Hareket Partisi’nde milletvekili aday adaylığı başvuruları sona erdi. MHP’nin Meclis grubunda yeralan 52 milletvekilinden 6′sı yeniden aday olmak için başvuruda bulunmadı. Balyoz davasından 18 yıl hapse mahkum olan emekli Korgeneral Engin Alan sabıka kaydı engeline takıldı. İstanbul milletvekili Alan, YSK’nın şartlarını taşımadığı için adaylığa başvurmadı. MHP’nin medyatik isimlerinden biri olan Iğdır Milletvekili Dr. Sinan Oğan’ın da adaylık için müracaat etmemesi dikkat çekti.

ESKİLER ADAY OLMADI

Üç partili koalisyon hükümeti döneminde Devlet Bakanlığı yapan Tokat Milletvekili Dr. Reşat Doğru aday olmayacağını açıklayan ilk isim oldu. Doğru’dan sonra DYP hükümetinde Maliye Bakanlığı yapan Manisa Milletvekili Sümer Oral ile eski Devlet eski Bakanı Antalya Milletvekili Prof.Dr. Tunca Toskay’da aday olmayan isimler arasında yer aldı.

İki yıldır Meclis’e gelmeyen Elazığ Milletvekili Enver Erdem’de adaylık başvurusu yapmadı. Erdem, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na medyan okumak için Kasım ayında Tunceli’ye giden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi Elazığ’a gelişinde karşılamadığı için tepki çekmişti. Reşat Doğru, Engin Alan, Sümer Oral, Tunca Toskay, Sinan Oğan ve Enver Erdem dışında kalan 46 mevcut milletvekili yeniden seçilebilmek için adaylık başvurusu yaptı.

DURMUŞ YILMAZ’A ÖZEL STATÜ

Merkez Bankası eski Başkanı olan ve 10. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e başdanışmanlık yapan Durmuş Yılmaz’ın ise MHP’den milletvekili adaylığına ikna edildiği öğrenildi. Parti kulislerine göre, Devlet Bahçeli, “Siyasete sıcak bakmıyorum” diye açıklama yapan Yılmaz’ı partisinden milletvekili adayı göstermek için ikna etti.

Bahçeli’nin özel kontenjanından Ankara 2. bölgeden milletvekili adayı gösterileceği öğrenilen Durmuş Yılmaz’ın diğer aday adayları gibi başvuruda bulunmayacağı bildirildi. Parti yönetiminin Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Haşim Kılıç’ın adaylığına ise sıcak bakmadığı öne sürüldü.

2 BİN 500′Ü BULDU

ANAP hükümetlerinde Devlet ve İçişleri Bakanlığı yapan Rüştü Kazım Yücelen’in oğlu Ali Yücelen’de tercihini MHP’den yana kullandı. Türkiye Genç İşadamları Derneği Başkanı olan Yücelen memleketi Mersin’den milletvekili aday adaylığı için MHP’ye başvuru yaptı. Ülke çapından milletvekili aday adaylığı için MHP’ye 2 bin 500′ü aşkın başvuru yapıldı. 2011′e göre kadın aday adaylarının sayısında da artış oldu. En çok başvuru yapılan illerin başında; Adana, İstanbul, Ankara, Bursa, Mersin ve Manisa geldi.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 3

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

efe 3 yıl önce yorumlandı

Gurbetten yaziyorum....Sinan Ogan turk tarihinin en zor secimlerinde...size ihtiyaci olan bu milletin boynunu buktunuz bu davranisinizla...kararina saygim sinsuz ama uzdun bizi be dogunun BOZKURDU

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

hakkı çetin 3 yıl önce yorumlandı

Mhp yi yöneten hangi akıl şu duruma bak artık git bahçeli git makam boş kalsa daha iyi şu durum dan

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

recep yamtar 3 yıl önce yorumlandı

Sinan ogan beyin aday olmak için başvuru yapmamasl bozkurt derinden üzdü. ..

7 Kişi beğendi.