"ÖRTÜLÜ ÖDENEK HARCAMALARINI AÇIKLAYACAK MISINIZ?"

17 Eylül 2014 Çarşamba 14:55

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan Başbakan Ahmet Davutoğlu’na örtülü ödenek harcamalarını sordu. Türkkan, temmuz ve ağustos aylarında senenin ilk altı ayına oranla yaklaşık 10 kat artan ödemelerle ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

 Önergesinde, "Maliye Bakanlığı verilerinde 'gizli hizmet giderleri’ olarak görünen örtülü ödenekten, Temmuz ayında yaklaşık 159 milyon TL, Ağustos ayında ise 141 milyon TL harcama yapılmıştır. Yani Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başbakanlığının son iki ayında örtülü ödenekten 300 milyon TL kullanılmıştır. 2014 yılının ilk sekiz aylık ‘örtülü ödenek’rakamları 2013’e göre düşük olsa da, Temmuz ve Ağustos’ta 2013’ün ilk altı ayındakinden 10 kat fazla ödeme yapılmıştır." dedi.

Türkkan Davutoğlu’na, "Örtülü ödenek harcamalarının açıklanmasıyla ilgili yasal bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?” Diye sordu. MHP Kocaeli Milletvekili Başbakana şu soruları yöneltti:

- Örtülü ödenek olarak bilinen gizli hizmet giderlerini yeni görevinize başladıktan sonra denetlediniz mi?
- Cumhurbaşkanlığı seçim dönemine gelen Temmuz –Ağustos aylarında yapılan harcamalar dikkatinizi çekmiş midir?
- Örtülü ödenek harcamaları yasa gereği açıklanmamaktadır. Siz bu konuda radikal bir karar alıp hem AKP dönemindeki, hem de daha önceki iktidarlar döneminde yapılan ödemelerle ilgili yasal bir düzenleme yapıp bunu kamuoyuna açıklamayı düşünüyor musunuz?
- Örtülü ödenek harcamalarına bir sınırlama getirmek gündeminizde midir?"

CİHAN 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x