PKK ve Terörizmle Fikri Mücadele’nin Önemi Konferansı Yapıldı

17 Aralık 2012 Pazartesi 16:53

İslam Birliği Derneği'nin düzenlediği 'PKK ve Terörizmle Fikri Mücadele’nin Önemi' konferansı Ankara'da yapıldı. Konferansa çok sayıda önemli isim katıldı.

PKK ve Terörizmle Fikri Mücadele'nin Önemi Konferansı Yapıldı

 İslam Birliği Derneği tarafından Ankara’da Kocatepe Kültür Merkezi’nde PKK ve Terörizmle Fikri Mücadele’nin Önemi”konulu konferans düzenlendi.

Saadet Partisi Eski Genel Başkanı Recai Kutan, Eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Celal Güzel, Eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın, Eski Bayındırlık ve İskân Bakanı Abdülkadir Akcan, AK Parti Milletvekili Prof. Dr. İdris Bal, CHP Genel Başkan Danışmanı Muhammet Çakmak ve Milli Değerleri Koruma Vakfı Eski Başkanı Altuğ Berker Konferansa konuşmacı olarak katılırken çok sayıda milletvekili, bürokrat ve siyasetçi de dinleyici olarak salonda yerlerini aldı.

KONFERANSTAN KARELER

Mehteran gösterisi ile başlayan konferansın açılış konuşmasını yapan Altuğ Berker, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TBMM Başkan Vekili Mehmet Sağlam, Ak Parti Genel Başkan Yrd. Prof. Dr. Mustafa Şentop, Akparti Milletvekilleri Emrullah İşler, İdris Güllüce, Şamil Tayyar, Mustafa Şerbetçioğlu, Hüseyin Tanrıverdi, Ömer Faruk Öz, CHP Genel Başkan Yrd. Gürsel Tekin ve Yakup Akkaya, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Yiğitalp ve Lütfü Yalman, E. Bakan Yaşar Okuyan ile birçok STK’nun konferansla ilgili mesajlarını okudu.

Konferansta Kürsüye ilk gelen isim olan Saadet Partisi Eski Genel Başkanı Recai Kutan, konuşmasında, Allah’ın Kuran’da “Ey insanlar, gerçekten, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler (şeklinde) kıldık” ayetine vurgu yaparak Türk ve Kürt birlikteliğinin önemini ifade etti. Abdullah Öcalan’ın sözlerinden  PKK’nın Marksist Leninist ideolojiye sahip olduğunun anlaşıldığını belirten Kutan, “bu ideolojiye bilimsel karşılık vermeliyiz” dedi.

Recai Kutan’dan sonra kürsüye gelen Eski Sağlık Bakanı Halil Şıvgın ise komünist hareketin bu coğrafyadaki eylem ve olaylarını anlattığı konuşmasında, “iktidar ve muhalefet ayrımı yapmadan PKK ile partiler üstü mücadele etmek gerektiğini ve bunun için birlik olmanın çok önemli” olduğuna vurgu yaptı.

Eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Celal Güzel ise her insanın İbrahimi bir milletten olduğunu ve Kürtlerin bu ülkede kurucu durumunda yer aldıklarını ifade etti. “Türkiye’de Kürt sorunu yoktur, Kürt kardeşlerimizin sorunu vardır” diyen Güzel, Türkiye’nin bölünmesi durumunda doğu da kızıl komünistlerin hakim olacağını ve oradaki kardeşlerimizi bu komünistlerin eline bırakırsak ezileceklerine hatırlattı. “Terörle müzakere olmaz” diyen Hasan Celal Güzel, kısa bir süre sonra PKK’nın tamamen yok olacağına inandığını da sözlerine ekledi.

Konuşmacılardan AK Parti Milletvekili İdris Bal ise, “sağ-sol, Alevi-Sünni, Kürt-Türk kavgalarıyla Türkiye’ye enerji kaybettirmeye çalışıyorlar ancak hepimiz biriz. PKK sorunu eş zamanlı olarak hem bilimsel hem de silahlı mücadele ile çözülebilir” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen isim CHP Genel Başkan Danışmanı Muhammet Çakmak oldu. Çakmak,“Kurtuluş Savaşını hangi şartlarda kazandığımızı hatırlamamız gerekir” diyerek başladığı  konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye sahip olduğu tarihsel derinlikle geleceği şekillendiriyor. Sahip olduğumuz bu güçlü bağlar Türk-Kürt kardeşliğini bozamayacak, büyük bir gelecek bizi bekliyor”.CHP Genel Başkan Danışmanı Muhammet Çakmak, çok alkış alan konuşmasında Türk-İslam Birliği’ne işaret etti.

Eski Bayındırlık ve İskân Bakanı Abdülkadir Akcan ise konuşmasına M. Kemal Atatürk’ün “Komünizm Türk milletinin en büyük düşmanıdır her görüldüğü yerde ezilmeli ve yok edilmelidir. Biz ne Bolşevik’iz ne komünistiz, ne biri ne diğeri olamayız. Biz milliyetperver ve hürmetkârız” sözleri ile başladı. Teröre taviz verilmemesi gerektiğine vurgu yapan Akcan, “taviz tavizi doğurur” diyerek bu tür politikaların ülkemizi zayıflattığını söyledi. İnancı olmayan insanlara komünizmin daha kolay empoze edildiğini söyleyen Akcan, komünist felsefeye karşı bilimsel çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti.

Konferansın son konuşmacısı olan MDKV Eski Başkanı Altuğ Berker, Türk İslam Birliği’nin PKK’ya kesin ve net tek çözüm yolu olduğunu, Allah’ın ayeti gereği birlik olunduğunda böyle bir örgütün doğal olarak yok olacağını ifade ederek sözlerine başladı.  Propagandasız hiçbir savaşın kazanılmadığına vurgu yapan Berker,  PKK’nın temelinin bir felsefeye dayandığını ve bu felsefelerin çöktüğünün bilimsel olarak ispat edilmesi gerektiğini söyledi. Herkesin kendi üzerine düşen ne varsa yapması gerektiğini söyleyen Altuğ Berker, “Türkiye’nin kurtuluş reçetesi Türk-İslam Birliği’nin kurulmasıdır”diyerek konferansı sona erdirdi.

Çok sayıda izleyicinin takip ettiği konferansta, İslam Birliği Derneği tarafından konuşmacılara plaket verildi. Saadet Partisi Eski Genel Başkanı Recai Kutan’ın plaketini ise Merhum Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan takdim etti.

Yorum Gönder

@name x