PKK'dan yüzde 10 için hain plan!

03 Mayıs 2015 Pazar 12:04

HDP'nin seçimlerde barajın altında kalmaması için PKK da Doğu ve Güneydoğu'da harekete geçti. Örgüt son 10 gün içinde adam kaçırma, silahlı saldırı ve bombalama gibi 11 eylem yaptı.

PKK'dan yüzde 10 için hain plan!

 Çözüm Süreci'nin başladığı Aralık 2012'den bu yana sessiz sedasız eylemlerini sürdürdüğü ortaya çıkan PKK, Siirt'in Eruh ilçesinde kanlı yüzünü bir kez daha gösterdi. Bağgöze Köyü Muhtarı ve aynı zamanda geçici köy korucusu olan Mustafa Turhan'ı (42) yol kenarında infaz eden örgütün, Türkiye için tarihi öneme sahip 7 Haziran seçimleri öncesinde eylemlerine hız verdiği belirlendi. Örgütün özellikle son 10 gündür Şırnak, Hakkâri, Diyarbakır, Muş, Bitlis, Siirt'te bombalama, yol kesme, tehdit, gasp ve infaz şeklindeki saldırıları istihbarat raporlarına yansıdı. Bu dönemde, Turhan'ın öldürülmesinin yanı sıra 3 polisin yaralandığı, 1 kişinin kaçırıldığı, 7 bombalı eylem, 1 taciz ateşi ve 1 kurşunlama eylemi yapıldığı kaydedildi. HDP'nin yüzde 10 barajı sıkıntısı nedeniyle tetikte olan PKK'nın bölgede korku ve baskı kurmayı, kendilerine muhalif kesimleri sandıktan uzaklaştırmayı amaçladığı kaydedildi. 

 MAYIS'TA ARTACAK

İstihbarat raporlarında, PKK'nın eylemlerini mitinglerin yoğunlaşacağı mayıs ayında tırmandıracağı, adaylara baskıyı artıracağı, adam kaçırma eylemlerine hız vereceği bilgisi yer aldı. İçişleri Bakanlığı, il ve ilçelerde polis, kırsalda ise jandarmayı örgütün olası kanlı eylemlerine karşı alarma geçirdi. Örgütün şehirdeki gençlik yapılanması YDG-H tarafından 3 gündür Hakkari Yüksekova'da tırmandırılan gerilim ve polise yönelik saldırılar ile önceki gün Lice- Bingöl karayolunda bulunup imha edilen 150 kiloluk TNT ile güçlendirilmiş patlayıcının bu kapsamda yerleştirildiği bildirildi. 

 SİLAHLI SALDIRI VE BOMBALAMA

 PKK'nın seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte son 10 gündeki eylemleri şöyle: 

 20 Nisan: Silvan ilçesinde bir menfeze yerleştirilen tahrip gücü yüksek bomba etkisiz hale getirildi. 

 21 Nisan: Şırnak'ın Uludere ilçesindeki Beyaz Tepe Üs Bölgesi'nde konuşlu askerlere, terör örgütü üyelerince Irak tarafından ağır makineli tüfekle ateş açıldı. Saldırıya karşılık verilmesiyle teröristler ateşi kesti. 

 25 Nisan: Hakkâri'nin Çukurca ilçesinde 2'nci Hudut Tugay Komutanlığı sorumluluk sahasında Tepe Bölgesi'nde yapılan aramalarda patlamaya hazır halde 4 adet 82 milimetre havan mühimmatı bulundu. 

 27 Nisan: Silvan ilçesi Karabehlülbey Caddesi üzerinde bulunan bir kahvehaneye gelen YDG-H (Yurtsever Devrimci Gençlik Harekatı) üyesi silahlı maskeli 2 kişi PKK ve HDP'nin propagandasını yaptı. Ayağa geç kalkan bir kişiyi ise silahla yaraladı. 

 27 Nisan: Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Boyunla Grup köy yoluna yerleştirilen uzaktan kumandalı bomba patlatıldı. 

 27 Nisan: Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde 8'inci Jandarma Komando Alay Komutanlığı'na ait konvoyun geçtiği yolda bulunan bir menfezde 15 kilogramlık su bidonu içerisine yerleştirilmiş patlayıcı düzeneği tespit edildi. 

 27 Nisan: Muş'un Bulanık ilçesi Seçme köyü Saliha mezrasında, PKK'lı iki terörist elektrik tamiratı yapan VEDAŞ (Vangölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi) görevlilerini tehdit etti. Bir aracı gasp eden PKK'lılar, Seçme köyünde 16 yaşındaki bir kızı kaçırdı. 

 28 Nisan: Bitlis Güroymak Yayladere köyü kırsalında toprağa gömülü vaziyette 150 kilogram patlayıcı madde ile 20 adet fünye ele geçirildi. 

 29 Nisan: Siirt'tin Eruh ilçesine bağlı Bağgöze köyü muhtarı Mustafa Turhan, PKK'lılar tarafından aracından indirilip, öldürüldü. 

 29 Nisan: Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde polis zırhlı aracına yönelik molotofla saldırı yapıldı. YDG-H'liler tarafından yapılan saldırıda 3 polis memuru yaralandı. 

 30 Nisan: Diyarbakır'ın Lice ilçesi, Bingöl karayolu üzerinde patlayıcı kontrolü yapan güvenlik güçleri, yola mutfak tüpü içinde yerleştirilen 150 kiloluk TNT ile güçlendirilen patlayıcı bularak imha etti. 

 100 KORUCU İNFAZ LİSTESİNDE

 Siirt'te Mustafa Turhan'ın öldürülmesinin ardından gözler PKK'nın son 2 yıl içinde koruculara yönelik gerçekleştirdiği infazlara çevirildi. Güvenlik güçleriyle birlikte örgüte karşı kırsal alanda görev aldıkları için sık sık kendileri ve ailelerine tehdit mektubu gönderilen 18 korucu, çözüm sürecinin getirdiği huzur ve güven ortamından istifade eden PKK'lılarca şehit edildi. Örgüt hiçbir infazı da üstlenmedi. 2 ay önce yakalanan bir teröristin üzerinde ise PKK'nın Şırnak, Hakkâri, Siirt, Diyarbakır ve Bingöl başta olmak üzere bölge genelinde tamamı koruculardan oluşan 100 kişilik bir infaz listesi ele geçirildi. Koruculara yönelik son 2 yılda artan saldırılar güvenlik birimlerinin istihbarat raporlarına da yansıdı ve bu rapor Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı ile de paylaşıldı. Son olarak Şırnak'ın Cizre ilçesinde 17 Ocak 2015'te patlayan aracının lastiğini değiştiren eski korucu Nazım Ölmez yüzü maskeli teröristin tek kurşunuyla öldürülmüştü. Yine Bitlis'te Aşağıölek köyünde kaçırılan korucu Nihat Çaprak, 12 Eylül 2014 günü elektrik direğine bağlandıktan sonra öldürülmüştü.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x