SEMİH YALÇIN ÖZERKLİĞİ Mİ TARİF EDİYOR?

14 Nisan 2017 Cuma 17:48

Semih Yalçın katıldığı bir TV programında Kürt seçmenin "evet" diyeceğini açıklarken, anayasa değişikliğinin vaadi olarak özerkliği mi tarif etti?

SEMİH YALÇIN ÖZERKLİĞİ Mİ TARİF EDİYOR?
 MHP Genel Başkan yardımcısı Semih Yalçın,  CNN Türk'te katıldığı bir televizyon programında sorulan soruya verdiği yanıtla çok konuşuldu.

Konuşma şöyle:

Program sunucusu: "Bir araya gireceğim. Geçen gün bir yazılı açıklamanız oldu. Temayül yoklamaları Kürt seçmenin büyük kısmının "Evet" yönünde olduğunu ortaya koymaktadır dediniz, siz yazılı açıklamanızda. Bu sistem değişikliği Kürt seçmene ne vaat ediyor?"

Semih Yalçın: "Birliği bütünlüğü kendi bölgelerinde, kendi haklarının kendileri tarafından serbestçe kullanmalarını vaat ediyor."

Bu söylemin İmralı canisinin söylemleri ile aynı olduğunu belirterek Sayın Semih Yalçın'a bu sözlerinin yanlış anlaşılabileceğini ve biraz daha açılması gerektiğini belirtiriz.

Tarif, Üniter bir devletten ziyade özerk bir çok eyaletli yönetimine daha çok benzemektedir. Bu tarifin böyle bırakılması uzun dönemde MHP'ye zarar verebilir. O nedenle ne denilmek istendiğinin açıklanması gerekmektedir.

Yorum Gönder

@name x