SÖZCÜ YAZARINDAN ACITAN TESPİT!

05 Mart 2018 Pazartesi 14:30

Sözcü Gazetesinde köşe yazarı Zeynep Gürcanlı, Afrin operasyonunda Mehmetçiğin kahramanca çarpıştığını; ancak geri plandakilerin hatalı tutumlarının bu başarıyı gölgelediğini yazdı.

SÖZCÜ YAZARINDAN ACITAN TESPİT!
 Zeynep Gürcanlı'nın yazısıın ilgili bölümü şöyle:

"Eski günahların gölgesi uzun olur…

Türkiye şu anda tam olarak bunu yaşıyor. AKP hükümetinin geçmişte terör örgütleri ile yaptığı görüşmeler, şimdi Türkiye'nin önüne konuluyor.

Afrin'de Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Özgür Suriye Ordusu unsurlarıyla gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekatı teröre karşı gerçekleştiriyor. Mehmetçik, Afrin'de bölücü terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG'ye karşı canla başla mücadele ediyor.
Operasyon, çok da iyi gidiyor.

Ancak ne yazık ki, diplomatik alanda aynı başarıdan bahsetmek mümkün değil.

Çünkü AKP hükümeti dünyaya, Zeytin Dalı'nın bir “terörle mücadele operasyonu” olduğunu bir türlü anlatamadı.

Bunda, AKP'li isimlerin, yandaş yazarların Zeytin Dalı ile seçimler arasında bağlantı kuran açıklamalarının/yazılarının payı büyük.

Yandaş bir kalem çıkıp, “Zeytin Dalı, AKP-MHP ittifakının oyunu artırdı” yazınca;

AKP'li bir vekil çıkıp, “Cumhur ittifakına karşı duran” tüm siyasi partileri “gayrı milli” ilan edince;

Yurtdışında da Zeytin Dalı Harekatı'nın, “AKP'nin oy hamlesi” değil, “Türkiye'nin milli meselesi” olduğunu anlatmak zorlaşıyor.
Nitekim bunun ilk etkisi, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye konusunda aldığı ateşkes kararında ortaya çıktı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron da, ABD Dışişleri Sözcüsü Nauert de, ateşkes kararının “Afrin'i de kapsadığını” açıkladı.

Bitmedi;

Türkiye'nin Suriye'de son dönemde en çok işbirliği yaptığı Rusya'dan bile aynı yönde açıklama geldi. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vasili Nebenzia da, ateşkesin Afrin'de uygulanması gerektiğini açıklayıverdi.

Ancak, Türkiye'nin teröre karşı mücadelesinde, diplomatik alanda en büyük darbe Çekya'dan geldi.

Avrupa Birliği ülkeleri içinde, PYD'yi resmen tanıyıp, ofis açmasına izin veren Çekya, herkesi şaşırtan bir kararla geçen hafta PYD eski eş başkanı Salih Müslim'i gözaltına aldı.

Gözaltı olayı, hem zamanlaması, hem de gözaltına alınan şahıs açısından son derece ilginç.
Zamanlama açısından, tam da BM'nin ateşkes kararının Afrin'i kapsayıp kapsamadığı dönemde gerçekleşti Müslim'in Çekya'daki gözaltısı. Tüm dünya medyası PYD eski eş başkanının gözaltına alınmasını da, serbest bırakılmasını da, Afrin'deki Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili ipe sapa gelmez yorumlarla uzun uzun yazdı.

Üstelik bir de, AKP hükümetinin şimdi Çekya'dan iadesini istediği Salih Müslim'in daha iki sene önce, bizzat AKP hükümeti tarafından Ankara'da, İstanbul'da kırmızı halılarla ağırlandığı da bu yorumlara eklendi.

Böylece Salih Müslim, bizzat AKP'nin iki yıl önce kendisiyle yaptığı görüşmeler kullanılarak, kamuoyu önünde “suçlu”olmaktan çıkarıldı, gerek Müslim, gerekse PYD-YPG için Türk yargısı tarafından alınmış olan yakalama kararları bizzat AKP'nin yakın geçmişteki politikaları ortaya dökülerek “işlevsiz hale” getirildi.

“Yerli ve milli” çığırtkanlığının Türkiye iç kamuoyunda alıcısı olabilir.

Ama dışarıda, herkes kimin ne yaptığının, ne yapmadığının farkında…"

(Kaynak: Sözcü)


Yorum Gönder

@name x