SURİYE DIŞİŞLERİ: “TÜRKİYE GİZLİ GÖRÜŞME TALEP ETTİ“

10 Nisan 2017 Pazartesi 16:38

Suriye Dışişlerinden gelen iddia doğru mu? Değilse yalanlanmalı... Hem "ABD'nin yanındayız" açıklaması yapılıp, hem de el altından Suriye'ye "görüşebilir miyiz?.. ama kimse duymasın" demek, asla milli bir dış politika olamaz!

SURİYE DIŞİŞLERİ: 'TÜRKİYE GİZLİ GÖRÜŞME TALEP ETTİ'
 

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Türkiye’nin, gelecek Astana görüşmesi için İran’ın başkenti Tahran’da bir gizli toplantı talep ettiğini açıkladı.

Sputnik’e konuşan Mikdad, görüşmeyle ilgili olarak “Türk hükümeti, muhtemelen pozisyonunun bilinmemesi için görüşmeyi organize edenlerden basının içeri alınmamasını istedi” ifadelerini kullandı.

İran, gizli toplantının, Kazakistan’ın başkenti Astana’da 3-4 Mayıs tarihlerinde yapılması planlanan görüşme öncesinde 18-19 Nisan’da yapılmasını planlıyor.

‘ABD, ŞAYRAT SALDIRISIYLA İTİBARINA ZARAR VERDİ’

ABD’nin Suriye ordusuna ait Humus yakınlarındaki Şayrat hava üssüne yönelik saldırısını da değerlendiren Mikdad, (ABD Başkanı Donald) Trump yönetiminin bu saldırıyla itibarına zarar verdiğini belirtti.

‘DE MISTURA’YA GÜVENİMİZİ KAYBETTİK’

Öte yandan Mikdad, BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’ya ilişkin açıklamalar yaptı. Mikdad, “Uzun zamandır de Mistura’ya karşı güvenimizi kaybettiğimizi konuşuyoruz, ancak BM’yi temsil etmeye devam ettiği sürece onunla işbirliği yapmaya devam edeceğiz” dedi.

(Kaynak: Sputnik)

Yorum Gönder

@name x