Vur de vuralım öl de ölelim sözüne soruşturma

23 Nisan 2013 Salı 10:20

Bursa'daki miting sırasında kalabalığın attığı 'Vur de vuralım öl de ölelim' sloganlarına 'Onun da zamanı gelecek' diye yanıt veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında soruşturma açıldı.

Vur de vuralım öl de ölelim sözüne soruşturma

MHP'nin “Milli Değerleri Koru ve Yaşat” sloganıyla başlattığı mitinglerin ilki olan Bursa'daki 'Kuruluş' mitinginde kalabalığın attığı “Vur de vuralım öl de ölelim” sloganlarına özellikle hükümet kanadından büyük tepki gösterilmişti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin atılan bu slogana “Onun da zamanı gelecek” şeklinde cevap vermesi ile ilgili ise MHP liderine “halkı düşmanlığa tahrik” soruşturması açıldığı kaydedildi.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, Bursa mitingi nedeniyle MHP Lideri Devlet Bahçeli hakkında soruşturma başlattı. Sabah gazetesinden alınan bilgiye göre, MHP'nin 23 Mart'taki Bursa mitinginde atılan ve geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen İzmir mitinginde de tekrarlanan "Vur de vuralım, öl de ölelim" sloganı üzerine MHP lideri Devlet Bahçeli hakkında soruşturma açıldı. 

Alınan bilgiye göre Başsavcılık, Bursa Emniyet Müdürlüğü'nün MHP Bursa mitingine ilişkin fezlekesini Başsavcılığa ulaştırdıktan sonra mitingde atılan bu slogan ve slogana karşılık "Onun da zamanı gelecek" diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında soruşturma başlattı. Bursa Başsavcısı Namık Yılmaz, Devlet Bahçeli hakkındaki soruşturmayı doğrularken, "İncelemelerimiz sürüyor, şu aşamada başka bir açıklama yapamayız" demekle yetindi. Soruşturmanın bir süredir devam ettiğini de doğrulayan Başsavcı Yılmaz, henüz fezleke hazırlamadıklarını veya takipsizlik kararı vermediklerini de kaydetti.

3 YILA KADAR HAPİS

Başsavcılığın, MHP Lideri Devlet Bahçeli hakkındaki soruşturmayı, TCK'nın "halkı düşmanlığa tahrik" suçu kapsamında yürüttüğü öğrenildi. Başsavcılık, atılan sloganlar ve Devlet Bahçeli'nin verdiği, "Onun da zamanı gelecek" karşılığında "tahrik" suçunun unsurlarının varlığını tespit ederse soruşturmasını devam ettirip dava açabilmek için fezleke hazırlayarak Adalet Bakanlığı kanalıyla Meclis'e gönderecek.

Soruşturma sonunda, "suç unsurun olmadığı" sonucuna varılırsa da takipsizlik kararı verilecek. Bursa Başsavcılığı'nın soruşturmasına dayanak aldığı TCK'nın 216'ncı maddesi 3 yıla kadar hapis cezasını öngörüyor. Eski TCK'daki karşılığı 312'nci madde olan 216'ncı madde şu hükmü içeriyor: "Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."

Devlet Bahçeli'nin "Onun da zamanı gelecek" sözlerine karşılık başbakan erdoğan savcıları göreve çağırıyorum demişti!

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

MUHAMMET MUSTAFA SEYDAĞA 5 yıl önce yorumlandı

duyduk duymadik demeyin müslüman ülkücü türk gençliği olarak ; şimdiden ailelerimizle, komşularımızla, görüştüğüğümüz herkesle helalleşmeye başladık unuttuklarımızda bize hakkini helal eylesin... kim ne derse desin bizler liderimize ölümüne inandik; inancimizin gereğini yapacağiz... liderimiz devlet bahçeli ne derse, ne söylerse öyle hareket edeceğiz... canimizi dahi feda etmeye haziriz... allah'a emanet olunuz mutlu yarınlar geride kalanların olsun...

0 Kişi beğendi.