Bugünkü yazımı yazmak için bilgisayarın başına geçtim tam ne yazsam diye düşünürken karşımdaki açık televizyonda Eren Bülbül anılıyor. Unuttunuz mu? Ben unutmadım, umarım birçoğumuz da unutmamıştır. Eren Bülbül Karadeniz dağlarına, yaylalarına kadar sızan hain terör örgütünün yerini jandarmaya ihbar eden sonra da hunharca şehit edilen henüz hayatının baharında 15 yaşında yiğit bir delikanlı. 11 Ağustos 2017 tamı, tamına 4 yıl geçmiş. Ruhun şad mekanın cennet olsun yiğidim, iyi ki sen vardın. İyi ki senin gibiler hala var.

Şahin Akdemir. O da 24 yaşında gencecik bir delikanlı, Marmaris Armutalan ile İçmeler arasında başlayan yangına müdahale eden, içi yanmış, itfaiye ekiplerine içecek soğuk su taşırken motorunun devrilmesiyle birden alevlerin ortasında kaldı ve yanarak şehit oldu. İyi ki vardın Şahin iyi ki senin gibiler de var ve daha niceleri…

Sosyal medyada halatla su tankı çeken yörük kadınlarını gördük, tıpkı milli mücadelede omzunda top mermisi taşıyan kadınlarımız gibiydiler. İyi ki varlar…

Envanterimizde söndürme uçağı yok diyenler acze düştükçe, beton mikserleriyle, su tankerleriyle, yangın mahallerine su taşıyan, beton pompalarıyla su pompalayan inşaat işçilerimizi gördük. Yüzlerce traktörlerin arkasına taktıkları su tanklarıyla konvoylar oluşturan köylülerimizi gördük. Her türlü tarım alet ve makinalarını, inşaat ve iş makinalarını yangın mücadelesinin emrine veren fedakar insanlar gördük. Hatta omuzlarında ilaç pompaları ile soğutmaya yardımcı olan halkı da gördük. Ellerinde tırmıklar, çapalar, kazmalarla orman temizliği yapan, hendek kazan köylü kadınları gördük. Elden ele damacana zincirleri oluşturan köylü, kentli, yazlıkçı, esnaf, garson, komi, çalışan insanları gördük. Sabotaj ihtimaline karşı geceleri nöbet tutan insanlarımızı gördük.

İyi ki varlar…

Gece gündüz canlı yayın yapan, cebinden harcayarak yangın topları, söndürme malzemeleri, koruyucu giysiler, eldivenler satın alıp gönüllülere veren sanatçılar, gene kendi cebinden söndürme uçağı kiralayan sanatçıyı da gördük. İyi ki varlar…

İşte Türk milleti budur… Eğer ki; bu yangınlar kasıtlı olarak çıkarılmışsa ister terör amaçlı ister talan amaçlı her ne surette olursa olsun. Bu birlik beraberlik, fedakarlık, vatan toprağını her şart altında koruma güdüsü oldukça hainler asla emellerine ulaşamayacaklardır. Kimse heveslenmesin, yaylalarımızda yörük obalarımız, dağlarda yurt tutan vatandaşlarımız olduğu müddetçe yangına da teröre de doğa katillerine de çevre zararlılarına da her türlü musibete de geçit vermezler. Tavsiyem odur ki; yanan yerlere otel, tatil köyü, yazlık siteler, rezidanslar dikmeye ya da maden ruhsatı almaya niyetlenen varsa sakın heveslenmesinler. Bu millet oraları size dar eder. En başta ben dikilirim karşınıza. Biz yedi düvele meydan okumuş bir milletiz üç, beş hainden, rantçıdan, fırsatçıdan mı korkacağız.   

Canı pahasına yangına karşı mücadele içinde olan ormancılarımız, itfaiyecilerimiz, fedakar, cefakar yörük bacılarımız, işçi, köylü, esnaf, çalışan, yaşlı, genç tüm vatandaşlarımız, sanatçılarımız, STK’larımız iyi ki varsınız.

STK’lardan söz edince bir özel tebrik de TEMA vakfına. Bağış göndererek kendilerini temize çekmek isteyen doğa katili, çevre düşmanı, millete aleni hakaret etmekten çekinmeyen malum şirketin bağışını geri çevirmişler. Merak etmeyin, eksik olsun o açığı halkımız karşılar. Az çok demeden çelenk bağışlarımız bile yeter. İyi ki varlar.

Elbette hataları da ihmalleri de sorgulayacağız ama şimdi değil. Hele yağmurların da desteğiyle şu belayı tümüyle defedelim sıra onlara da gelecek.

Ben yazımın sonuna geldim, bu arada televizyonda da Messi’nin PSG’ne transferinin canlı yayını başladı. Hayat devam ediyor, buna da şükür bir hafta önce haber kanalları, sürekli yangın mahallinden canlı yayındaydı. Şimdi Paris’ten canlı yayın; bir süre de Messi’yle, transferlerle, Avrupa maçlarıyla, süper ligle oyalanalım. Oyalanalım ki; kimsenin aklına iktidarın beceriksizlikleri gelmesin. Sadece iktidarın mı? Muhalefetin beceriksizliği de.

Bu millet iyi ki var… İktidarın da muhalefetin de beceriksizlerine rağmen, milli muhalefeti de ardından ilk seçimde milli iktidarı da kendi çıkaracak. Artık milletin gözü açıldı, sonbahar umutla gelecek. Yeni umutlar, siyasette yeni hareketlilikler sonbaharda. Bekleyip göreceğiz, gayret edeceğiz.

İyi ki varsınız aziz milletimiz, iyi ki varsınız dostlar, iyi ki varsınız sevgili okurlarım. Umudunuzu yitirmeyin el ele verdiğimizde aşamayacağımız engel yoktur. Kalın sağlıcakla…      
Naci AKIN