Adana'nın Kozan ilçesinde 18 milyon 200 bin lira harcanarak yapılacak ve 2014 yılı mayıs ayında hizmete açılması öngörülen 200 yataklı yeni devlet hastanesinin temeli törenle atıldı.

Törene katılan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, 22 bin 600 metrekare kapalı alana sahip olacak yeni hastanenin otel konforunda hizmet vereceğini söyledi. Hastanenin ilçeye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Vali Coş, “Özellikle Belediye Başkanımız Kazım Özgan’a bu konuda öncülük etti. Başka ilçemize de aynı hizmet kazandırılacaktı, ancak belediye halkın yararına olan engel oldu. Burada ise tam tersi sahip çıkma ve bu konuda büyük gayret vardı. Hastanenin bitim tarihi olarak Mayıs ayı 2014 yılı verildi ancak bu hizmetin ilçemize daha erken kazandırılabilmesi için bu konunun takipçisi olacağım.” dedi.

AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan da Kozan’ın her alanda marka olduğunu aktardı. Türkiye’nin sağlıkta dünyanın en önde gelen ülkeleri arasında yer aldığını aktaran Milletvekili Gürkan, “Artık Avrupa ülkelerinden bile tedavi olmak için ülkemize insanlar geliyor. Son zamanlarda sağlık turizminde de önemli yere sahip olduk. Ülkemizin her noktasında olduğu gibi Kozan’da da çok ciddi değişim ve gelişmeleri hep beraber görüyoruz.” diye konuştu.

AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar ise sağlık hizmetinin ertelenemeyeceğine dikkat çekti. Sağlık hizmetinin en kısa zamanda, kaliteli ve ekonomik olması gerektiğine vurgu yapan Ünüvar, “Bir işin temeli atıldığı zaman o iş kısa sürede bitiyor. Bugün mevcut hastanemizin ek binasını açtık. Ayrıca ilçemize yapılacak olan 200 yataklı devlet hastanemizin temelini hep birlikte atmanın mutluluğunu yaşıyoruz, ama bunlar bizlere yetmez. Çünkü Kozanlı her şeyin en iyisine layıktır.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Coş, milletvekilleri Gürkan ve Ünüvar, Kaymakam İzzettin Sevgili, Kozan Belediye Başkanı Mimar Kazım Özgan, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, AK Parti İl Başkanı Ziyaeddin Yağcı, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Uzman Dr. Hasan Çağıl tarafından butona basılarak hastanenin temeline ilk harç döküldü.

Vali Çoş ve milletvekilleri daha sonra 300 metrekare kapalı alana sahip olan ve 250 bin liraya yaptırılan 9 polikliniğin yer aldığı Kozan Devlet Hastanesi ek binasının da açılışını gerçekleştirdi. Vali Hüseyin Avni Çoş ve beraberindekiler 2010 yılında Hakkari'de şehit olan Uzman Çavuş Metin Can'ın ailesini de ziyaret ederek baba Güngör Can ile görüştü.