1944 Irkçılık-Turancılık Dâvâsı - Mahkeme Günlükleri

28 Şubat 2018 Çarşamba 15:57

"Irkçılık – Turancılık Davası” olarak bilinen duruşmaların da birinci elden kaynağıdır.

1944 Irkçılık-Turancılık Dâvâsı - Mahkeme Günlükleri

 Türkçü-Milliyetçi hareketin tanınmış fikir adamlarından olan Nejdet Sançar'ın yıllardır yayımlanmayı bekleyen eseri geçtiğimiz günlerde Bozkurt Yayınları tarafından yayımlandı.

1944 Irkçılık-Turancılık kumpasının mağdurlarından olan Nejdet Sançar'ın 7 Eylül 1944'den 29 Mart 1945'e kadar tüm duruşmaları günü gününe yazdığı günlükleri "1944 Irkçılık-Turancılık Dâvâsı - Mahkeme Günlükleri" adıyla kitap olarak yayımlandı. Araştırmacı Serkan Akgöz tarafından yayına hazırlanan kitabın sunuş yazısını da Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun yazdı. Ercilasun sunuş yazısında kitaptan şöyle bahsetti.
"1944-1945 yıllarındaki Irkçılık – Turancılık Davası’nın sanıklarından Nejdet Sançar, 07 Eylül 1944 tarihinden itibaren duruşmaların seyrini, mahkemenin safhalarını, savcı ve hâkimlerin sorularını, sanıkların cevap ve savunmalarını, küçük boy defterlere eski harflerle yazmıştır.
* * *
Olayların ve duruşmaların kahramanlarından biri ve doğrudan doğruya şahidi olan Nejdet Sançar’ın günü gününe tuttuğu notlar, Cumhuriyet tarihinin önemli bir safhası için belge niteliğindedir. Türk milliyetçiliği tarihinde “Irkçılık – Turancılık Davası” olarak bilinen duruşmaların da birinci elden kaynağıdır. Davanın ayrıntılı bir tarihini ve yargılanan kişilerin biyografilerini araştırmak ve yazmak isteyenler mutlaka bu notlara başvuracaklardır."
Nihâl Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar, Alparslan Türkeş ve Fethi Tevetoğlu başta olmak üzere Türkiye'nin tanınmış isimlerinin yargılandığı 1944 Irkçılık-Turancılık kumpasının resmi zabıtlarına geçmeyen sorguları ve sanıkların savunmaları ilk kez bu kitapla gün yüzüne çıkacak
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x