Artuklu Üniversitesi dört dilin edebiyatını Mülemma’da birleştirdi

05 Şubat 2013 Salı 12:22

Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü tarafından hazırlanan, geniş ve etkin bir okuyucu profiline hitap edecek Mülemma adlı derginin ilk sayısı yayınlandı. Türkiye’de bugüne kadar çıkmış dergilerden farklı olarak dört...

Artuklu Üniversitesi dört dilin edebiyatını Mülemma'da birleştirdi

Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü tarafından hazırlanan, geniş ve etkin bir okuyucu profiline hitap edecek Mülemma adlı derginin ilk sayısı yayınlandı. Türkiye’de bugüne kadar çıkmış dergilerden farklı olarak dört dille yayın yapan ve bu dillere ait edebiyatın buluştuğu bir kavşak olmayı hedefleyen Mülemma'da Arapça, Türkçe, Kürtçe ve Süryanice yazılmış birçok edebi çalışma yer alıyor.

        Yaşayan Diller Enstitüsü bünyesinde hazırlanan ve Mardin Artuklu Üniversitesi öğretim elemanlarının editörlüğünü yaptığı derginin ana temasını, Mezopotamya halklarının dil, folklor ve edebiyatları oluşturuyor. Şiir, öykü, deneme gibi sanatsal çalışmaların yanı sıra eleştiri türünden yazılara da büyük ölçüde yer verileceği belirtilen Mülemma dergisinin edebiyat, bilim ve kültür içerikli olduğunu ifade edildi. Rektör Yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, derginin ismini birden fazla dilde yazılan bir şiir türü olan 'mülemma'dan esinlendiği bilgisini verdi. Mardin Artuklu Üniversitesi merkezli olarak bu ay okurlarıyla başlayan Mülemma dergisinin üç aylık periyodik bir yayın olduğunu kaydeden Yıldırım, dergide şiir, öykü, deneme gibi sanatsal çalışmaların yanı sıra eleştiri türden yazılara da yer verileceğini aktardı. Yıldırım, “Çoğulculuk ve nitelikli çalışmalar yayınlamak Mülemma’nın temel ilkesidir.” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x