Çanakkaleli merhum bestekâr Teoman Alpay konserle anıldı

26 Şubat 2013 Salı 16:24

Çanakkaleli merhum bestekâr Teoman Alpay'ın, ölümünün sekizinci yıldönümünde bir konserle anıldı.Türk Sanat Müziği'ne klasikleşen eserler kazandıran Alpay'ı anmak için Çanakkale Valiliği himayelerinde, Biga Belediyesi Türk Sanat...

Çanakkaleli merhum bestekâr Teoman Alpay konserle anıldı

Çanakkaleli merhum bestekâr Teoman Alpay'ın, ölümünün sekizinci yıldönümünde bir konserle anıldı.

Türk Sanat Müziği'ne klasikleşen eserler kazandıran Alpay'ı anmak için Çanakkale Valiliği himayelerinde, Biga Belediyesi Türk Sanat Müziği Korusu'nun katılımıyla Süleyman Demirel Konferans Salonu'nda konser verildi. Konseri Vali Güngör Azim Tuna ve eşi Pervin Tuna, Alpay’ın eşi Ruhsar Alpay, vali yardımcıları, daire müdürleri ve çok sayıda seveni dinledi.

Burada bir konuşma yapan Vali Tuna, Teoman Alpay'ın hayatı boyunca yaptığı başarılı işleri anlatarak, Çanakkale için gurur kaynadığı olduğunu söyledi. Tuna, "Sayısız esere sahip olan ve Türk sinemasına damgasını vuran filmlere ilham kaynağı olmuş Samanyolu, Buruk Acı gibi bestelerin de sahibi bulunması ve ölümünün sekizinci yılında hasretle hatırlanıyor olması önce ailesi, sonra bizler için ayrıca bir gurur kaynağıdır. Sadece dilimizde değil, eserlerinin Fransızca ve Yunanca da okunması ünlü bestekârımızın dünyaya mal olmuş bir değer olduğunun kanıtıdır." dedi. Konuşmanın ardından Alpay'ın seçme besteleri icra edildi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x