HZ HÜSEYİN VE KERBELA

03 Eylül 2019 Salı 22:30

İçinde peygamber sevgisi taşıyan her mü'minin onları Hasan ve Hüseyin diye güzel sözcükle isimlendirdiği biricik torunlarınin yasını tutması kadar doğal ne olabilir.

HZ HÜSEYİN VE KERBELA
Hz. Hüseyin ve Ehlibeyt'in Kerbela'da şehit edilişinin hüznü Anadolu topraklarında asırlar geçmesine nezaren her Muharrem ayında yeniden açan bir matem gülüdür.

10 ekim 680. hicri.10 muharem. 61.yılında Emevilerin 2.hükümdarı Yezid'in Hz. Huseyin'i ve Ehlibeyti Kerbela da şehit etmesi ile Hz. Hüseyin'i ve Ehlibeyt sevgisi taşıyanlar bu günleri matem ilan etmişlerdir.

İçinde peygamber sevgisi taşıyan her mü'minin onları Hasan ve Hüseyin diye güzel sözcükle isimlendirdiği biricik torunlarınin yasını tutması kadar doğal ne olabilir.

Nitekim Anadolu insanları yıllardır şiirleriyle, mersiyeleriyle o matemi ağıtlarını yazmışlar en ince duygularla cennet güllerinin ardından ağlamıslardır.

Muharrem ayı hicrî kameri takviminin birinci ayı olmasının yanında 10 Muharrem günü dünya tarihinde önemli olayların gerçekleştiği bir gün olmustur.

Sırasıyla;

Hz Adem ile Hava'nın buluşması...

Hz Nuh'un tufandan kurtuluşu ve kalan yiyeceklerle aşure pişirmesi...

Hz Musa'nın kızıldenizi yararak Firavun'un elinden kurtulması....

Hz İsa'nın göğe ağması...


Hz Yunus'un balığın karnından kurtulması....

Hz Davut'un tövbesi, Hz. Yakub'un oğlu Yusuf'un hasretinden kör olan gözlerinin açılması...

Hz Eyub'in uzun yıllar çektiği hastalığından kurtulması... 

Hz İbrahim'in oğlu İsmail'in doğum günü... 

Yine İsmail peygamberin kurban olmaktan kurtulması...

Hz peygamber efendimizin Mekke'den Medine'ye hicreti ve sonunda Kerbela vakası Hz Hüseyin'in 71 Ehli beyit sevdalısıyla şehit edilmesi...

Bunların hepsi Muharrem ayının 10.uncu günü olması bir tesadüf değildir! 

Allah bizleri Hz. Hüseyin'in yolundan ayırmasın canlar...

Dedehidayet bakıcı
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 1 yıl önce yorumlandı

okumuşumuzda-cahilimizde teraziye konsa feraset olarak aynı kg geliriz.kerbela olayı cuma günü dillendirildi sanılıyor ki "muharrem ayı "kerbalaya ait.yok böyle bir şey.ademin cennetten kovuluşu-buluşmaları-nuh"un gemisinin tufandan kurtuluşu-hz.ibrahimin ateşten kurtulusu vs.bir ok vakayı içinde taşır.kerbela olayı son derece kadastrofik felakettir.ama bu geçmiş vakayı bu günün zavallıları türk milletinin belli mezhebine fatura edemezler bu aymazlık-bu gaflet ve bu barışı baltalamaktır.

0 Kişi beğendi.