İzmir'deki kütüphanelerden geçen yıl 350 bin kişi istifade etti

04 Nisan 2015 Cumartesi 11:48

30 Mart-3 Nisan arasındaki 51. Kütüphaneler Haftası, bu yıl da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bin öğrenciye, “Kitap Okuma Eğitimi” semineri verildi. İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, yaptığı açıklamada, "İzmir...

İzmir'deki kütüphanelerden geçen yıl 350 bin kişi istifade etti

30 Mart-3 Nisan arasındaki 51. Kütüphaneler Haftası, bu yıl da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bin öğrenciye, “Kitap Okuma Eğitimi” semineri verildi. İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, yaptığı açıklamada, "İzmir kütüphanelerinde, 2014 yılı sonu istatistiklerine göre toplam 384 bin 133 kaynakla 350 bin 322 kişiye hizmet verilmiştir. Yine bu kütüphanelerimize üye olan 30 bin 790 vatandaşımız, 279 bin 48 kitabı ödünç alarak okumuştur." dedi.

Kütüphaneler Haftası boyunca İzmir Saat Kulesi önünde toplu kitap okuma etkinliği düzenlendi, ayırca Prof. Dr. Üstün Dökmen tarafından Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde öğrencilere “Kitap Okuma Eğitimi” semineri verildi. Üniversitelerin de katkısıyla hafta boyunca yarışma, panel ve ödül törenleriyle birlikte 30'u aşkın etkinlik düzenlemiş oldu. Okullarda en çok kitap okuyanlar ödüllendirilirken engelliler de unutulmayarak, eğitimlerine katkı sağlayanlara ödül verildi. İl Müdürü Ediz, antik çağın en önemli iki kütüphanesi olan Bergama ve Efes Celsus'a evsahipliği yapmış olan İzmir’de 36 halk, iki çocuk ve gençlik ile gezici olmak üzere toplam 39 kütüphanenin, 168 personelle hizmet verdiğini söyledi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x