Moğolistan’da 5 asırlık tarihi Budist manastırı

06 Ağustos 2015 Perşembe 12:25

Moğolistan’da bulunan 5 asırlık tarihi Budist manastırı ziyaretçi akınına uğruyor. Erdene Zuu Manastırı olarak bilinen tapınak 1585 yılında yapılmış. Manastır; Övörkhangay bölgesinin yakınlarında Moğolların eski başkenti olarak...

Moğolistan'da 5 asırlık tarihi Budist manastırı

Moğolistan’da bulunan 5 asırlık tarihi Budist manastırı ziyaretçi akınına uğruyor. Erdene Zuu Manastırı olarak bilinen tapınak 1585 yılında yapılmış. Manastır; Övörkhangay bölgesinin yakınlarında Moğolların eski başkenti olarak bilinen Karakurum’da (Harhorin) yer alıyor.

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan Orhun Kültürel Doğa Vadisi’nde yer alan Budist manastırını, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Ziyaretçiler burada dua silindirlerini çevirerek dua etmeyi ihmal etmiyor. Taştan inşaa edilen manastır, surların üzerine yapılmış 102 tane tapınak heykelciğiyle çevrilmiş.

Erdene Zuu Manastırı Moğolistan’da Tibet Budizmi’nin yayılma noktası olarak kabul ediliyor. Ayrıca manastırda Budist rahip yetiştiriliyor. Öte yandan manastır ziyaretçiler için açık bir müze haline getirilmiş.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x