MUSTAFA KEMAL'İN ORDUSUNDA BİR ALMAN YÜZBAŞI

29 Eylül 2018 Cumartesi 14:03

Alman Yüzbaşı Hans Tröbst, Mustafa Kemal Atatürk’e hayranlığı dolayısı ile Kurtuluş Savaşı’na katılmış ve İstiklal Madalyası kazanmıştır. Minnetle anıyorum..

MUSTAFA KEMAL'İN ORDUSUNDA BİR ALMAN YÜZBAŞI
Dr. Yüksel Pazarkaya’nın yeni çevirdiği “Mustafa Kemal’in Ordusunda Bir Alman Yüzbaşı” adlı kitap bir hazine değerinde. Sayın Pazarkaya iyi ki gün ışığına çıkardı bu gömüyü… 1925 yılında yayımlanan sözkonusu anı kitabı neden mi çok önemli? Kitabın yazarı Hans Tröbst, Türk Kurtuluş Savaşı başlayınca, Mustafa Kemal’e ve bağımsızlık savaşımıza büyük hayranlık duyar. Bu nedenle Anadolu’ya ulaşıp Kurtuluş Savaşımıza katılmaya karar verir. Uzun süren yolculuk sonunda önce İnebolu’ya, izin verilmesinin ardındansa Ankara’ya varır. İsteği, cephede, savaş alanında görevlendirilmektir.

Ne ki tüm girişimlerine karşın bu isteği gerçekleşmese de Behiç Beyin yönetimi altında, Eskişehir’de, savaşın demiryolu yanıyla ilgili çok önemli görevler üstlenir. Bağımsızlık Savaşımızın başından sonuna hemen her dönemine tanıklıklarını bu kitapla kalıcılaştırır. Kitapta sıklıkla Bağımsızlık Savaşımıza hayranlığını dillendirir. Yapıtta belgesel niteliğinde çok değerli etnografik, tarihsel, toplumbilimsel gözlemlerini de yansıtır. Yer yer belirttiği eleştirileri bazı toplumsal davranış kalıplarımıza ilişkindir. Bunlar da çok ilginç ayrıntılar…

Kitaptaki fotoğrafların başka yerde bulunduğunu, yayımlandığını sanmıyorum.

“Mustafa Kemal’in Ordusunda Bir Alman Yüzbaşı”dan belki de ilk kez yazımızda söz edilmekte.

Mutlaka okunması gereken bir temel kaynakla yüz yüzeyiz.

Hans Tröbst, (Çeviren: Yüksel Pazarkaya), “Mustafa Kemal’in Ordusunda Bir Alman Yüzbaşı”, TÜYAP Yayınları, 2017
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x