Sınıf öğretmeni halk kahramanı “Delağra kuyu” isimli roman yazdı

02 Mart 2013 Cumartesi 13:19

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde sınıf öğretmeni olarak görev yapan Musa Aslansofuoğlu, ilçede 1861 yılında doğan, 'Kara Mehmet' adlı halk kahramanının hayatını konu edinen 'Delağra kuyu' isimli bir roman yazdı. Kitap hakkında bilgi...

Sınıf öğretmeni halk kahramanı 'Delağra kuyu” isimli roman yazdı

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde sınıf öğretmeni olarak görev yapan Musa Aslansofuoğlu, ilçede 1861 yılında doğan, 'Kara Mehmet' adlı halk kahramanının hayatını konu edinen 'Delağra kuyu' isimli bir roman yazdı.

Kitap hakkında bilgi veren Aslansofuoğlu, roman kahramanı Kara Mehmet’in, kuvvetiyle kısa sürede halk arasında tanındığını ve kendisinin 'Deli Kara' olarak ifade edildiğini söyledi. Daha sonra 'Deli Kara' isminin değişerek 'Deleğra' olduğunu anlatan Aslansofuoğlu, “Halk kahramanı Delağra'nın ölümünden sonra kahramanlıkları herkes tarafından konuşuluyordu. Ben de halk kahramanının unutulmaması için roman yazma kararı aldım. Kitabımda Delağra’nın halk arasında anlatılan hikayeleri yer alıyor. Bu yörede hepimiz Delağra’nın hikayelerini dinleyerek büyüdük. Gelecek nesillere bu halk kahramanının aktarılması için Kara Mehmet’in hikayelerini yazıya dökerek bu romanı yazdım. Bu romanı yazmam 3 yılımı aldı, çünkü Delağra’nın hikayelerini araştırdım, büyüklerimden dinledim. Tüm bilgileri birleştirdim ve kitabı çıkardım.” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x