Tarihi Taşköpü’de kitap okuma keyfi

01 Nisan 2015 Çarşamba 14:53

Bu yıl ‘kültürlerarası diyalog ve kütüphaneler’ temasıyla kutlanan 51. Kütüphaneler Haftası’nda Adana’da dünyanın hâlâ kullanılan en eski köprüsü tarihi Taşköprü’de ‘kitap okuma etkinliği’ düzenlendi. Seyhan Nehri üzerinde...

Tarihi Taşköpü'de kitap okuma keyfi

Bu yıl ‘kültürlerarası diyalog ve kütüphaneler’ temasıyla kutlanan 51. Kütüphaneler Haftası’nda Adana’da dünyanın hâlâ kullanılan en eski köprüsü tarihi Taşköprü’de ‘kitap okuma etkinliği’ düzenlendi.
Seyhan Nehri üzerinde Seyhan ve Yüreğir ilçelerini birleştiren nostaljik mekandaki etkinliğe Vali Yardımcısı İsmail Hakkı Ertaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı. Halk oyunları ekiplerinin folklor gösterisiyle şenlenen programda katılımcılar, güneşli bir bahar gününü kitap geçirdi. Müdür Tari, Kütüphaneler Haftası dolayısı ile birçok organizasyon gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Taşköprü’deki faaliyetle öğrenci ve toplumun diğer kesimlerine yönelik kitap okuma alışkanlığını geliştirmeyi amaçladıklarını hatırlatan Tari, “Adana kütüphanecilik konusunda Türkiye’nin ileri gelen illerinden birisi. Yaklaşık 366 bin kitaba sahibiz. Sadece 50 bin kitaba sahip merkez kütüphanemizin okuyucu sayısı 200 bin, abone sayısı 5 bin 500. Buda Türkiye ortalamasına göre iyi bir rakam. Benzeri çabalarla kitap okuma alışkanlığının daha da ileri götüreceğiz.” dedi.

Etkinliğe destek veren 73 yaşındaki tiyatro sanatçısı Ercan Kont, okula başladıktan sonra öğretmen ve büyüklerinin teşvikiyle okuma sevgisini kazandığını söyledi. İki yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın her ilde belirlediği ‘sıra dışı okur’ sıralamasında Adana’yı temsil ettiğini dile getiren Kont, “81 ildeki 81 kişi arasında da seçilen 5 kişiden birisiyim. Beli bir yaştan sonra kahveye giden, orada burada dolaşan değil de; kütüphaneye giderek, okumayı sürdürdüğümden dolayı büyük bir ödüle layık görüldüm. O günkü halimi sürdürüyorum. Devamlı okuyorum. Okumanın mutluluğunu her zaman yaşadım. Hiç olmadığı okuduğum kitaplardan öğrenerek söylediğim bir söz çevrede ilgiyle karşılanır. İnsanların ifade ettiklerimden ders aldıklarını söylemeleri beni daha da şevklendiriyor. Herkesin okumaya başlamasını ve sürdürmesini dilerim. Çünkü bilmediğini öğrenmek, öğrendiği oranda çevrede insanlara faydalı olmaktır.” diye konuştu. Kont, çocuklara okuma alışkanlığının aileden kazandırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x