Televizyon dizilerine bir de buradan bakın!

08 Ekim 2018 Pazartesi 23:06

Türkiye son yıllarda yurtdışına ihraç ettiği televizyon dizileriyle tüm dünyada adından söz ettiriyor. Hem ekonomik hem de kültürel açıdan büyük bir güç olan televizyon dizilerinin işlevleri bununla da sınırlı değil. Kaknüs Yayınları'ndan çıkan "Televizyon Dizilerinin Keşfi: İçerik, Anlam ve İşlevleri" kitabı Türk televizyon dizilerini farklı yönleriyle ele alıyor.

Televizyon dizilerine bir de buradan bakın!

 

Editörlüğünü Dr. Yenal Göksun'un yaptığı ve Kaknüs yayınlarından çıkan kitap son dönemde televizyon dizileri üzerine farklı mecralarda yürütülen tartışmalara iletişim çalışmaları çerçevesinden katkı sunmayı amaçlıyor. Kitap Rıdvan Şentürk, Yusuf Devran, Şükrü Sim ve Yenal Göksun'un da aralarında bulunduğu kıymetli yazarların kaleme aldığı sekiz bölümden oluşuyor.

 

Türk televizyon dizilerinin küresel rekabette ulaştığı nokta nedir? Birçok yabancı ülkede reyting rekorları kıran dizilerde hangi değerler yer alıyor? Tarihsel dizilerde gerçeklik ve kurmaca arasındaki sınır ne olmalı? Tarihsel televizyon dizilerinin günümüzü anlamadaki işlevi nedir? Dizilere ilişkin efsaneler ve gerçekler neler?

Farklı kültürler Türk dizilerini nasıl alımlıyor? Bu ve benzeri sorulara kitaptaki yazılarda cevap aranıyor. Türkiye'nin uluslararası alanda elini güçlendiren televizyon dizilerinin etkili bir yumuşak güç ve kültürel diplomasi aracına dönüşmesi için önerilerde bulunuluyor.

 

Kitap sadece iletişim öğrencileri ve akademisyenler için değil genel olarak dizi izleyicilerinin ilgisini çekecek konuları da içeriyor. Kitabın özellikle dizi yapımcıları, yönetmenler ve siyaset yapıcıların dikkatini çekmesi bekleniyor.

 

 

Anahtar Kelimeler habertv dizi

Yorum Gönder

@name x