POLİTİKA Haberleri Tümü

Meclis'in Temmuz ayı çalışma takvimi belli oldu

Meclis'in Temmuz ayı çalışma takvimi belli oldu. TBMM Genel Kurulu Temmuz ayı boyunca yatırım ortamının iyileştirilmesine ilişkin tasarı, Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı ve bazı uluslararası anlaşmalara ilişkin tasarıları yasalaştırmak için fazla mesai yapacak.

TBMM Genel Kurulu'nda, AK Parti’nin Meclis’in Temmuz ayı boyunca çalışma takvimine ilişkin grup önerisi kabul edildi.

İKİ ÖNEMLİ TASARI ÖN SIRAYA ALINDI

Buna göre, Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı gündemin ön sırasına alındı. Her iki tasarı da "temel kanun" olarak görüşülecek.

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Karadağ arasındaki uluslararası anlaşmaların onaylanmasına ilişkin tasarılar da Genel Kurul’un gündemine öncelikli olarak gelecek.

GENEL KURUL CUMA GÜNLERİ DE ÇALIŞACAK

Genel Kurul, haftalık çalışma günlerinin dışında, 15-22-29 Temmuz cuma günleri de saat 14.00'de toplanarak gündemdeki tasarı ve teklifleri görüşecek.

Görüşmeler saat 24.00'e kadar bitmezse günlük programların tamamlanmasına kadar çalışılacak.

AK Parti’nin önerisi üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel AK Parti Grubu’nun sayısal üstünlüğünü kullanarak yasaları görüşmek üzere Meclis Genel Kurulu’nu yönlendirmeye çalıştığını öne sürdü.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise AK Parti’nin dayatmacı bir anlayışla Genel Kurul'daki görüşmeleri gerçekleştirmek istediğini iddia etti. Akçay, "Siz iktidar partisi olarak kendi önerdiğiniz bu çalışma takvimine uyacak mısınız? Genel Kurul'da toplantı ve karar yeter sayısını rahatlıkla hazır bulundurabilecek misiniz?" sorularını yöneltti.

Muhalefetin eleştirilerine yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, İçtüzüğün, 1876 yılından bu yana revize edilerek kullanılan bir İçtüzük olduğunu dile getirdi. Elitaş, bu konuda yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu kaydederek, "Bu İçtüzüğün behemehal yapılması gerekir" dedi.

Genel Kurul'da ayrıca, MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz’ın istifası ile boşalan TBMM İdari Amirliğine MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal seçildi.
Cihan

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz